Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Uchovej nabyté vědomosti digitálně

Image

Během studia na univerzitě jsem přičichl k ručnímu psaní digitálních poznámek a mé zkušenosti se pokusí shrnout tento článek.

Co, jak a proč

Řeč bude o kombinaci tradičního ručního psaní poznámek a použití digitálních technologií. Obzvláště pro studenty technických oborů je nedocenitelné mít možnost cokoliv nakreslit vlastní rukou, a tak by je samotné použití textového editoru při přednáškách příliš neuspokojilo.

Už nějakou dobu je na vzestupu zapisování poznámek do tabletů pomocí digitálního pera. Úspěšné se daří tuto technologii vyvíjet a prodávat především třem velkým „křemíkovým gigantům“; Microsoftu, Applu a Samsungu. Nelze totiž použít libovolný tablet a libovolné pero, obě propriety musí být uzpůsobeny pro ruční psaní (aby měly dostatečnou přesnost) a musí být schopné spolu komunikovat. A asi tě nepřekvapí, že pero od Samsungu ti příliš nepomůže při psaní do iPadu.

Digitální zápisky přináší to mnoho výhod oproti psaní na papír. Tisíce stránek poznámek poneseš v jedné krabičce (ušetříš zátěž pro svá záda), jedno pero píše libovolnou barvou, můžeš psát přímo do prezentací, které vidíš před sebou na plátně (pokud je máš k dispozici) nebo můžeš do poznámek libovolně přidávat obrázky a ilustrace.
Je však třeba počítat i s nevýhodami – závislost na výdrži baterie a především zvýšená zátěž pro oči.

Jaké máš možnosti

Když jsem tě snad přesvědčil, že digitální psaní poznámek má svůj význam a nesporné výhody, je nutné si vybrat správnou výbavu podle svých potřeb.

Microsoft Surface

Microsoft vytvořil řadu zařízení pod nálepkou Surface a přízvisky „Pro“ a „Go“. Všechna zařízení běží na operačním systému Windows a balancují na hraně lehkých notebooků a tabletů. Blíže k našemu tématu mají stroje Surface Go.

Jednoznačným kladem Surface Go je integrovaný a libovolně nastavitelný stojánek na zadní části tabletu. Na každého uvážení je pak již zmíněný operační systém, který v mžiku dokáže tablet přeměnit v lehký notebook a umožní ti pracovat s čímkoliv, co máš k dispozici na klasickém stolním počítači (programovací prostředí, textové editory, …).

K efektivní proměně na notebook je potřeba příjemná, snímatelná klávesnice, která slouží zároveň jako kryt displeje, ale bohužel není součástí balení. V ceně není ani stylus Microsoft Surface Pen, jenž je samozřejmě nutností pro ruční psaní poznámek. A tyto doplňky nejsou vůbec levné.

Zmíněný stylus (digitální pero) má výhodu délky podobné běžné tužce a zploštělé části, díky které se pero dobře drží. Někomu by mohlo vadit nabíjení pomocí AAAA baterek (ano, i takové se prodávají, ne, v Tescu je nekoupíš – budeš muset zabrouzdat do vod Internetu). Baterie však při používání bez Bluetooth (reálně není pro funkci pera potřeba) vydrží klidně celý rok. Tužka je trochu širší a dá se magneticky připnout na levou stranu tabletu. Za pomoci tlačítka na pozici palce můžeš označit napsaný text a následně ho snadno editovat. Horní konec pera pak slouží jako digitální guma.

Surface Go jsou většinou k dostání ve dvou verzích. Pokud nemáš přebytky peněz, neboj se koupit slabší (a o několik tisíc levnější) konfiguraci. Ač se 4 GB RAM může zdát málo, na práci, ke které je tablet určen, bohatě stačí. Malé úložiště snadno rozšíříš paměťovou kartou.

Jednoznačnou nevýhodou tabletu je nižší výdrž baterie – při aktivním využití pera nevydrží déle než 6 hodin, na zhlédnutí filmotéky budeš mít hodin přibližně 10.

Pro Surface Go a platformu Windows je vytvořena řada aplikací pro účel psaní poznámek. O tom ale více v jiném článku.

Při nákupu tabletu, pera a klávesnice počítej alespoň s 16 tisíci korun, osobně doporučuji vyčkávat na akční nabídky, kde bývá například klávesnice v ceně tabletu.

Apple iPad

Velmi populární mezi uživateli jsou iPady od firmy Apple. Výhody i nevýhody zařízení jsou pak určeny především operačním systémem tabletu (iPadOS).

Relativně jednoduchý operační systém nabízí jednoduché používání, stabilní výkon a dlouhou výdrž baterie. Systém ale zároveň neumožní snadný přenos práce z běžného laptopu do tabletu, nemůžeš využít ani standardní windowsové programy, jak tomu je u Surface. Naopak získáš možnost spolupráce s případnými jinými zařízeními stejného výrobce.

Pro psaní poznámek je potřeba si obstarat navíc Apple Pencil. U každého tabletu si zjisti, se kterou generací Apple Pencil komunikuje. Tužka starší generace je kulatá, dlouhá a poměrně těžká a dobíjí se neprakticky přes standardní port tabletu. Tužka druhé generace pak přichází s magnetickým připnutím na tablet, bezdrátovým dobíjením a dotykovým povrchem, přes který můžeš snadno přepínat nástroje pera. Obě tužky se mohou chlubit velmi rychlým nabíjením.

Pro efektivní používání se jistě pro tablet hodí obal, který dokáže fungovat i jako stojánek. A to je další položka ve tvém rozpočtu.

Pro iPad je také distribuováno vícero velmi známých a efektivních aplikací umožňujících pohodlně psaní ručních poznámek.

Zde cena velmi závisí na konkrétním výběru, pod necelých 13 tisíc se ale nejspíš nedostaneš.

Samsung Galaxy Tab S

Samsung nabízí tablety s operačním systémem Android. Studentovi nejspíš přijde nejvíc vhod odlehčená verze S6 lite s výrazně nižší cenou a stylusem obsaženým přímo v balení. Připlatit se pak dá za verzi s LTE modemem, díky kterému můžeš za použití SIM karty využívat v tabletu internet stejně jako ve svém mobilu. Podobně jako iPad se chlubí dlouhou výdrží baterie.

Stylus S Pen je velmi lehký, tenký a je nabíjen rychle a bezdrátově připnutím na okraj tabletu. Podobně jako Surface Pen nabízí dodatečné tlačítko pro editaci nebo gumování textu.

I u Tab S je pro většinu lidí nutnost doplnit nákupní košík o obal fungující jako stojánek. 

Platforma Android je ze všech zmíněných nejméně nakloněna našemu účelu kvůli relativně nízkému počtu aplikací, které by bylo k psaní možné využít. I tak si jistě některou z aplikací vybereš, přestože můžeš být ochuzen o některé funkce, které jiné tablety nabízejí.

Tablet se stylusem od Samsungu koupíš i za méně než 9 tisíc korun.

Po kterém tabletu sáhnout

Tento článek by měl být jen tvým pomocníkem; konkrétní výběr musíš provést vždy podle svých vlastních potřeb a preferencí. Vybírej pečlivě, zajdi si například do obchodů, kde si můžeš „osahat“ jednotlivé stylusy. Rozmysli si, která platforma je pro tebe nejlepší, a také kolik peněz na nákup tabletu máš.

Zajímá-li tě mé doporučení, nemám pro tebe jednoznačnou odpověď. Pokud požaduješ nejpohodlnější a nejvyváženější stroj k psaní poznámek (případně sledování filmů apod.), sáhni po jednom z iPadů. Plánuješ-li si tablet brát s sebou na cesty místo počítače na programování, psaní dokumentů a zároveň ho potřebuješ na psaní poznámek ve škole, měl bys sáhnout po Surface Go. A je-li tvůj rozpočet omezený nebo pokud potřebuješ zařízení s operačním systémem Android, bude Galaxy Tab S Lite od Samsungu přímo pro tebe.

Pokračujte ve čtení