Sport, studium a skvělá parta lidí

Řeč je o sportovních studentských spolcích. Víš vlastně, do jakých spolků se můžeš přihlásit a jak? Ve finále nemusíš být ani aktivní sportovec a přitom ve spolku můžeš působit. Tak se společně mrkneme na možnosti na ZČU.

ZČU Fire team

Tento spolek vznikl v roce 2017 díky iniciativě několika studentů, kteří měli velký zájem o požární sport a chtěli složit tým na Akademické mistrovství v požárním sportu v Ostravě v akademickém roce 2016/2017. Povedlo se složit tým o 14 lidech a výprava na Akademické hry byla úspěšná. Tým žen si odvezl 5. místo a tým mužů 3. místo v ČR. Cestou z AMČR vznikl nápad založit oddíl pod Katedrou tělesné výchovy a sportu, což umožnilo propojovat studenty na ZČU se zájmem o tento krásný technický sport.

Za dobu svého působení má Fire team na svém kontě řadu úspěchů. Na AMČR obsadil v roce 2017/2018 a 2018/2019 s mužským týmem celkové 1. místo mezi všemi univerzitami a tým žen se umístil v roce 2018/2019 na 3. místě. Rok poté muži obhájili titul akademických mistrů. V roce 2017/2018 tým mužů vyhrál požární útoky a v roce 2018/2019 vyhráli tuto disciplínu dokonce oba týmy.

Letos se Fire team zúčastnil AMČR v Ostravě, které bylo uspořádáno jen ve „stovkách“ a „věžích“. Kategorii žen ovládla v obou disciplínách Lucie Tůmová a v kategorii mužů skončil Dominik Soukup druhý na stovkách a ve dvojboji (součet časů věž + stovka) se celkově umístil na 3. místě.

I ty se můžeš stát součástí.

Do týmu se může přidat kdokoliv, kdo má zájem o požární sport. Výhodu mají samozřejmě ti, kteří se požárnímu sportu věnují, ale dveře jsou otevřené každému, koho láká si tento sport vyzkoušet. Fire team se věnuje všem disciplínám požárního sportu, především se však zaměřují na výstup do 4. NP cvičné věže (u žen do 2. NP) a na disciplínu běh na 100 m s překážkami.

Jak probíhají tréninky a na co všechno se můžeš těšit?

Tréninky probíhají od samého začátku akademického roku každé úterý a čtvrtek od 20:00 do 22:00, kdy se chodí trénovat na venkovní sportoviště, od listopadu do dubna probíhá příprava v atletickém tunelu pod taktovkou atletů a členů reprezentace ČR.

Kromě pořádného tréninku se můžeš těšit i na tzv. Houkanou, která se koná každou první středu v měsíci poté, co zahoukají sirény. V tento den se spolek schází a probírají tréninkové plány, školu ale i život mimo hasiče. Kromě toho jezdí členové společně na vodu na Vltavu a vždy si to tam pořádně užijí.

A co ti Fire team vzkazuje?

Neboj se toho! Jestli tě láká si požární sport vyzkoušet, pojď do toho s námi. Přidej se k nám a poznej super partu lidí, kteří studují na stejné univerzitě, baví je hasičina a moc rádi tě mezi sebe přijmou.
Pokud bys měl zájem se do týmu přidat, neváhej se ozvat přes Facebook ZČU Fire team.

Akademici Plzeň

Baví tě hokej a chtěl bys být součástí skvělé party sportovních nadšenců? Akademici Plzeň jsou univerzitní hokejový tým Západočeské univerzity a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy. Spolek působí v Plzni od roku 2014 a za svou dobu sklidil nespočet úspěchů.

Akce, které díky Akademikům vznikly, jsou každoročně hojně navštěvované a pro spoustu studentů už neodmyslitelně patří k jejich studentskému životu. První akcí je Bitva o Plzeň, kde se utká hokejový tým Západočeské univerzity proti týmu Lékařské fakulty v Plzni. Letos se souboj koná 27. 10. 2021 od 19:00 v LOGSPEED CZ Aréně, nenech si ho tedy ujít a přijď kluky podpořit! Další zajímavou akcí je Plyšáková bouře, na kterou ti nestačí pouze obyčejná vstupenka, ale především plyšáková hračka. A proč? Podívej se, jak taková plyšáková bouře vypadá a pochopíš. Veškeré vybrané hračky darují Akademici dětem ve FN Plzeň, takže se jedná o krásnou akci s charitativním podtextem. Inspirací pro vznik této akce byly americké univerzitní hokejové kluby, kde jsou podobné akce již dlouholetou tradicí.Poslední neméně úspěšnou akcí je Z lavic až na zimák. Klíčovými fanoušky jsou při tomto utkání především žáci ze základních a středních škol, kterým chtějí Akademici ukázat, že i na vysoké škole se člověk může věnovat sportu na velmi vysoké úrovni.

Tréninky i studium hravě zvládneš.

Tréninky probíhají 4x týdně v ranních hodinách, aby hráči stíhali jak sport, tak výuku. Středeční večery jsou věnované zápasům, které se většinou hrají v Ice Aréně Plzeň, která se nachází na plzeňské Košutce. Na domácí zápasy Akademici vypravují vlastní autobus, který fanoušky vozí z centra a kolejí přímo na stadion a zpět.

Hokejisté i nehokejisté jsou vítáni!

Do týmu se může přidat samozřejmě úplně každý, kdo má rád hokej. Hledáme však také členy realizačního týmu, kde si studenti zlepšují své schopnosti v organizaci sportovních akcí, projektovém řízení, účetnictví, marketingu a spoustě dalších odvětví, která jsou spojená s provozem hokejového klubu.

S jakými očekáváními vstupují Akademici do sezóny 2021/2022?

V týmu je spousta nových tváří, které mají velký potenciál posunout výkony týmu zase o krůček dál. Prvním krokem je si pohodlně zajistit postup do play off, ve kterém je to úplně jiný hokej. Cíle jsou samozřejmě ty nejvyšší. Chceme vyhrávat a hrát útočný hokej, který se bude líbit fanouškům, kteří nám chodí v hojném počtu fandit.

Šanci zabojovat si o místo v týmu u nás dostane každý

Neboj se Akademiky oslovit na jejich sociálních sítích – Facebook, Instagram, Twitter a nově i na TikToku. Samozřejmě můžeš napsat rovnou i na jejich hlavní email management@akademiciplzen.com