Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Seriálové tipy našich redaktorů

Image

Blíží se zima, tedy čas, kdy člověk většinou upřednostní teplo svého domova před krutým mrazem za oknem. S tím se ale taky mění činnosti, kterými volný čas trávíme, a nepřekvapivě leckdo sklouzne k sledování seriálů. A přesně proto ti v tomto článku nadělíme pár tipů, u kterých seriálů podle nás stojí pár chvil strávit. Snad se ti budou líbit.

Kamčin společensko-historický a přesto lákavý tip

Den, který změnil Norsko (2020)

Pokud jsi milovníkem seriálů, které vychází ze skutečných událostí, tak Den, který změnil Norsko je ideálním tipem pro tebe. Šestidílná série mapuje příběh jednoho z nejděsivějších masakrů, který se v Norsku stal.

Nejedná se o pouhé vyprávění útoku, jenž Anders Breivik pečlivě naplánoval – nejprve zabil odpálením podomácku vyrobené bomby osm lidí nedaleko vládních budov v Oslu a následně postřílel 69 mladých lidí na ostrově Utöya. Seriál popisuje osudy lidí, kteří se s následky útoku 22. července 2011 museli vypořádat. Dozvídáme se tedy o tom, jak bravurní práci odváděli lékaři, jak těžce sháněli novináři informace a zda byla práce policistů vykonána tak, jak by bylo potřeba. 

Díky tomuto seriálu se v člověku probouzí široká škála emocí, které tě nutí neustále přemýšlet a polemizovat nad tím, proč se něco takového vlastně stalo…

Míšin melancholický tip

Maid (2021)

Podle mě trochu nešťastně do češtiny přeložený desetidílný seriál Služka má všechno, co od podzimních večerů chceš –⁠ chmury, bezútěšnost, pocit, že se chceš zachumlat do peřiny (a můžeš!). Taky je tam ale feminismus, sociální nespravedlnost a existenciální problémy současných Spojených států

Děj se odehrává ve státě Washington a hlavní postavou je mladá dívka žijící v problematickém vztahu v takzvaném traileru (čili karavanu) s přítelem a malou dcerkou. Jednoho dne se dívka rozhodne od výbušného partnera odejít a postarat se o lepší budoucnost pro sebe a své dítě. Cestou za svými sny ale narazí na řadu překážek, sociálních i existenčních nejistot a nemožnost spolehnout se na vlastní rodinu. Jako služka se sblíží se svou zaměstnavatelkou, a ač se znovu a znovu vrací na začátek a vlivem nepřízně osudu dělá špatná rozhodnutí, nakonec si, i díky pomoci cizího člověka, vybojuje lepší svět pro sebe a svou dceru.

Vždycky se hodí připomenout si, že Amerika není jen zemí nekonečné svobody a příležitostí, ale že i tam lidi bojují každodenně o to svoje místo. O tom je, myslím si, tohle zrcadlo nejen americké společnosti zahalené do ponurého světla filmové kamery. A naděje tam je, na konci. 

Šimiho dramatický tip

Pět let (2022)

Znásilnění je velmi citlivé téma, přesto už to (naštěstí) není takové tabu jako kdysi. Otevřením veřejné diskuze však dochází k polarizaci společnosti, která se názorově neshoduje na potrestání viníků. Minisérie Pět let zachycuje příběh dívky, která je přesvědčena o tom, že byla znásilněna (nebudu spoilovat), ale teprve po pěti letech dostává odvahu o tom mluvit. Jak však dokáže po takové době přesvědčit své okolí, a dokonce i potenciálního pachatele o tom, že její trauma je skutečné? A bylo to opravdu tak, jak teď po tolika letech tvrdí? 

V minisérii je celý příběh odkrýván postupně a navíc se v něm prolínají pohledy potenciálního pachatele, oběti, rodičů, přátel a dalších, přičemž na začátku rozhodně nemůžeme s jistotu říct, kdo je „hodný” a kdo „zlý”. Místy jde seriál opravdu na dřeň a přestože je rozdělen na deset přibližně čtvrthodinových epizod, těžko se ti od něj bude odcházet, protože konec každé epizody vyvolává nové otázky. V pohodě se však dá zkonzumovat (nebo, chceš-li, bingnout) za necelé tři hodiny a navíc je zdarma a legálně dostupný na webu České televize v iVysílání.

Martinův slabě pesimistický a silně konspirační tip

Mr. Robot (2015)

Vybrat seriál, který bych mohl doporučit, je pro mě extrémně těžké. Na seriály téměř nekoukám, málokterý jsem viděl celý. Ne snad že by mě seriály vysloveně nebavily, ale zkrátka svůj čas trávím jinak.

Američan Rami Malek, když zrovna nehrál Fredieho Mercuryho, propůjčil svou tvář Elliotovi v seriálu Mr. Robot. Elliot pracuje ve firmě zabývající se kybernetickým zabezpečením sítí svých klientů. Elliot je od pohledu odlišný od ostatních zaměstnanců – štítí se sociálního kontaktu. Kapuce mikiny je jeho nejlepší přítel a charakter nerda dokreslují jeho hackerské schopnosti. Ty jsou vlastně jeho prostředkem komunikace, o lidech najde i to, co říct nechtějí, a tak vidí svět jinýma očima. Jeho schopnosti nezůstanou bez povšimnutí a je kontaktován Mr. Robotem, šéfem tajné skupiny hackerů s velmi ambiciózním cílem – pomocí kybernetického útoku přerozdělit veškerou moc a majetek, změnit úplně vše. To se zdá jako bláznivá, toxická myšlenka, ale co když je to vlastně jediná možnost, jak společnost zachránit od zla? A co je vlastně to zlo?

Seriál dokáže vtáhnout do děje a donutí přemýšlet. Přemýšlet o stinných stránkách dnešní doby, o úskalích digitalizace a globalizace, o velkých korporátech mající moc nad životy miliard obyvatel. To vše provází ne vždy přesné, ale poutavé prostředí kyber(ne)bezpečnosti a počítačů. V neposlední řadě poskytuje odvážný náhled na společnost, na její dobré i špatné stránky, na její chování. Tak teď už ho stačí  jen zhlédnout. 

Kubův těžkotonážní tip

Tři barvy: Modrá, Bílá, Červená (1993)

Volná trilogie, která vznikla ve francouzsko-polské koprodukci. Na první pohled se může zdát, že jednotlivé snímky spolu nesouvisí, avšak po úplném zhlédnutí je leccos spojuje. Zejména to je nenásilná plynulost děje, překrásná hudba, hra s barvami a emocemi. Odpuštění. Otázky. Velké problémy obyčejných lidí. Dilemata. Nenávist – ale ne taková, kterou známe z akčních filmů. Nenávist pramenící z bolesti, z ublížení.

Je prostitutka automaticky špatný člověk, ač ji její povolání baví? Milujete někoho a nebo si to jen myslíte? A jaký je mezi tím rozdíl? Co jednotlivé postavy? Možná, že splývají v jednu. Modelka, která s mokrými vlasy pózuje fotografovi a předstírá strach, zatrpklý, životem zklamaný soudce… Je odporný proto, že odposlouchává sousedy a nastavuje si jejich malicherné hádky jako zrcadlo? Soudí je a nebo sebe? A… dost otázek, stejně je jich příliš.

Co více říct? Filmy jsou příliš zaměřené na emoce a vizuální požitek, než aby se daly popsat slovy – vždyť ani tam těch slov nepadne tolik. O co režisérovi šlo? Bůh ví. Snad alespoň na chvíli nám dát pocit lepšího člověka, snad nastavit zrcadlo scénářům, které sami zažíváme v jiné a zároveň podobné situaci. Snad naučit nás odpouštět… a milovat?

Kátin odlehčený tip

Semestr (2016)

Tipy na seriály k zamyšlení už máš, já ti sem tedy hodím jedno doporučení na oddychovku. V internetové televizi Stream.cz najdeš seriál Semestr. Jedná se o šestidílnou mini sérii popisující život studentů pomocí jejich počítačových a mobilních obrazovek. Celý příběh je ti tedy předán pomocí Facetime hovorů, vyhledávání na internetu, facebookových statusů, SMSek a chatování.

A co se v seriálu odehrává? Každý ze šesti dílu zachycuje jeden měsíc vztahu na dálku, a to mezi studentkou filmových věd Amálií Němečkovou (hraje Anna Kameníková) a jejím přítelem Damiánem Kadlecem (hraje Jan Hofman), který právě odjel na Erasmus do německé metropole Berlín. Berlín je Damiánovo vysněné město. Hromady hipsterů na kole, technoparty a curry wurst oceňuje ale spíš Amálie. Příběhem dále provází kamarádi Pavlína a Šimon, Amálina nemocná maminka a objevují se i další zahraniční studenti. Ústředním motivem série je otázka, zda kontakt přes sociální sítě bude stačit, aby dvojice vztah udržela.

Myslím, že Semestr je ideálka k odpočinku po dlouhém dni – jeden díl trvá přibližně 20 minut a řeší se v něm témata každodenního studentského života. Od práce, cestování, školu a v neposlední řadě samozřejmě ty vztahy. Nenabízí ale jenom oddych a uklidnění, že všichni řešíme podobné problémy, ale také mnoho vtipů (nejen) z filmařského prostředí, vhled do života na studijním výjezdu a spoustu otázek k zamyšlení.

Tip: Hned v prvním díle (První díl: Září) je zmíněn zajímavý tip na stránku Futureme.org. Web FutureMe umožňuje napsat si e-mail, který ti přijde v tebou zvolený konkrétní datum nebo za šest měsíců, rok či pět let. Co bys chtěl sdělit svému budoucímu já? E-mail do budoucnosti ti může pomoct připomenout si detailněji vzpomínky, cíle či tvá přání. Psaní funguje velmi efektivně také jako úklid myšlenek, které později můžeš využít k sebereflexi. Zkus si taky napsal zprávu budoucnosti!

Lišákův vskutku pikantní tip

Smiling Friends (2020)

Přemýšlel jsem, jaký málo známý seriál doporučit a nakonec jsem se v myšlenkách vždycky vrátil k Smiling Friends, což je krátký animovaný seriál na Adult Swim.

Smiling Friends je společnost, která se specializuje na zlepšování nálad na zakázku. Hned v prvním díle jsou hlavní postavy Pim a Charlie vyslány na pomoc jakémusi Desmondovi. Nejen, že Desmond není dítě, jak se na první pohled z telefonátu zdálo, ale je to muž ve středním věku, který žije u své matky. Což o to, více šokující je, že Desmond má u hlavy pistoli, kterou celý díl nedá od spánku pryč. Tohle „nekorektní“ zobrazení člověka, který je pár kroků od sebevraždy, ovšem nikdy nepůsobí urážlivě. Smiling Friends si zakládá na humoru sice silně nekorektním, ale perfektně promyšleném.

Celá série o pár zhruba 15minutových dílech je plná absurdních situací, náhodných zvratů a skvěle napsaných dialogů. 2D animace, někdy až nečekaně realistická, vše krásně podporuje a dodává tak Smiling Friends  unikátní a nezapomenutelný kabát. Seriál jsem objevil v podstatě náhodou a už se nemůžu dočkat až vyjde další série.

Pokračujte ve čtení