Kariérní poradna

Znáš své silné a slabé stránky? Hledáš uplatnění na trhu práce?

Naším cílem je pomoci ti uspět v profesním životě a získat práci snů!

Nastartuj svoji kariéru tím správným směrem!

Víš, v čem vynikáš a máš představu o své profesní budoucnosti? Nebo v tom zatím nemáš jasno?? Nevadí! Prostřednictvím individuálního kariérového poradenství a základních psychodiagnostických testů ti pomůžeme najít tvé silné i slabé stránky, probereme tvé předpoklady a možnosti rozvoje tvého jedinečného talentu a potenciálu.

Při vstupu na pracovní trh jsou čím dál tím víc oceňovány tzv. měkké dovednosti. Proto ti nabízíme workshopy zaměřené na jejich rozvoj, které probíhají prezenčně i online.

Vylepši svoji osobní značku!

Zaujala tě pracovní nabídka a nevíš, zda a jak můžeš uspět? Přijď na konzultaci svého CV nebo motivačního dopisu. Najdeš u nás i rady, jak se správně připravit na pracovní pohovor a zapůsobit na personalistu. Ve spolupráci s firmami si můžeš pohovor vyzkoušet nanečisto. Nabízíme i další akce, kde se můžeš se zástupci firem potkat a ujasnit si vzájemná očekávání.

Jak začít plánovat kariéru a poznávat sám sebe

Dobré plánování kariéry ti může pomoci nejen uspět ve tvém pozdějším profesním životě, ale také lépe poznat sám sebe, tvé osobní cíle a motivace. Poznání sebe sama je základním kamenem pro rozhodování o kariéře. Při výběru budoucího zaměstnání je důležité vzít v úvahu své zájmy, dovednosti a hodnoty, ale nejprve je potřeba vědět, jaké to jsou. Zamysli se nad svými zájmy, motivací k práci, nad tím, při jaké činnosti se cítíš spokojeně a jaká činnost ti dává smysl. Tyto úvahy jsou důležitým prvním krokem v kariérním rozvoji. Přemýšlej o těchto otázkách a pokud si nevíš rady, zvaž setkání s kariérovým poradcem. Poznat sám sebe můžeš také díky svým úspěchům. Nemusí to být jen akademické úspěchy, mohou pocházet z jakékoli oblasti tvého života. Zamysli se, čím (jakým činem nebo činností) jsi si udělal/a největší radost, kdy jsi na sebe byl/a hrdý/á.

Jak na životopis

Životopis je obvykle tvá první vizitka, první kontakt s firmou, kde žádáš o práci. Je důležité si na něm dát záležet. Měl by co nejvíce korespondovat s pozicí, na kterou se hlásíš. Personalisté mají na prozkoumání jednoho životopisu v průměru jen 8 vteřin! Mysli na to, když životopis píšeš. Ať na první pohled vidí, že jsi ta nejlepší volba! 

Při přípravě na vytvoření svého životopisu si nejprve odpověz na tyto otázky: 

  • Koho chci oslovit? Co je to za firmu? Kdo můj životopis bude číst (majitel nebo HR manažer)?    
  • Jak životopis graficky uspořádat? Bude v dané firmě oceněna kreativita a originalita nebo spíš standardní kvalitně zpracované CV?
  •  Hraje fotka v můj prospěch?
  • Odpovídá jazyk mého CV očekávání dané firmy? Používám v mém CV klíčová slova obsažená v inzerátu?
  • Obsahuje mé CV i informaci o tom, kam směřuji a čeho chci dosáhnout? Využívám shrnutí svých silných stránek a úspěchů?
  • Řadím sekce v životopisu dle důležitosti a chronologicky?
  • Popisuji vše včetně mých kompetencí jasně a s příklady?

Pokud si nevíš rady, nebo si jen chceš ověřit, že tvůj životopis je perfektní, neváhej a ozvi se nám. Rádi s tebou tvůj životopis projdeme a doladíme. Konzultace životopisu nabízíme osobně i online.

Jak na motivační dopis

Motivačním dopisem máš příležitost představit personalistovi svou osobnost, své zkušenosti a nápady. To mu umožňuje odhadnout, zda se jako potenciální zaměstnanec hodíš do firmy, do její firemní kultury a daného týmu. Motivační dopis není vyžadován vždy, ale pokud tomu tak je, je dobré vědět, jak ho napsat. K napsání kvalitního motivačního dopisu je zapotřebí důkladná příprava. Zjisti si o společnosti co nejvíce informací. Čerpat můžeš z webových stránek firmy, z jejich sociálních sítí nebo z médií.

Jak na LinkedIn a další nejen profesní sociální sítě

Sociální sítě se pro značnou část personalistů staly zdrojem informací o osobnosti kandidátů. Proto dávej pozor, jaký dojem na sociálních sítích děláš. Zkontroluj si svou online stopu. Co o sobě zveřejňuješ na Facebooku nebo na Instagramu? Jsi aktivní na Youtube? Odstraň vše, co by mohlo poškodit tvou pověst. Na síti vždy komunikuj zdvořile a na úrovni. Nezapomeň, že ke všem příspěvkům mohou mít přístup i další uživatelé a 93 % personalistů se pravděpodobně podívá na tvůj profil na sociálních sítích. 

Stále populárnější profesní sociální sítí nejen personalistů a HR manažerů je LinkedIn. Používají jej k prověřování kandidátů, k inzerování volných pracovních pozic, ale i k aktivnímu vyhledávání odborníků. Proto neváhej a založ si svůj účet už jako student a průběžně jej aktualizuj. Je to sociální síť, která ti umožní získat nové kontakty v oboru a můžeš zde získat cenné informace o firmách a lidech, se kterými se můžeš setkat.

Jak na pracovní pohovor

Pokud jsi, ať už na základě svého životopisu nebo na základě setkání na veletrhu pracovních příležitostí, dostal/a pozvánku na pohovor, je to velký úspěch! Co tedy můžeš na pracovním pohovoru čekat?

  • Pozdrav, krátký společenský rozhovor. 
  • Představení pozice, o kterou se ucházíš.
  • Otázky personalisty a vzájemná diskuse o tvém dosavadním vzdělání, zkušenostech a dovednostech, které se vztahují k dané pozici.
  • Tvoje možnost se ptát na vše, co tě zajímá. Využij ji.
  • Závěr, informace o dalším postupu při výběrovém řízení.

Kde hledat práci

Pracovní portály

Veletrh pracovních příležitostí je ideální možnost, jak přeskočit neosobní fázi rozesílání životopisu a přijít rovnou do osobního kontaktu s firmou, kde bys chtěl/a pracovat. Můžeš vnímat doslova všemi smysly, zda tvé domněnky o fungování firmy tvých snů byly správné. Je to skvělá příležitost získat o dané společnosti aktuální informace přímo od zdroje. 

Osobní kontakty

Kontakt

Mgr. et. Mgr. Hana Maříková

e-mail: career@rek.zcu.cz
tel. +420 377 631 221

Provozní doba poradny:

Konzultace jsou možné po předchozí domluvě.