Prodlužuješ studium a nevíš, jestli budeš muset za studium platit?
Poplatky za delší studium upravuje zákon o vysokých školách v § 58 odst. 3.
Jak vzniká poplatková povinnost?
Povinnost platit poplatek za delší studium ti vznikne, pokud ve studijním programu studuješ déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok. Toto pravidlo se týká bakalářského, navazujícího magisterského i dlouhého magisterského studia.
Do doby rozhodné pro vznik poplatku se započítávají doby všech předchozích studií, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3 zákona č. 111/1998 Sb.
Nezapočítává se:
- Souběžně probíhající studia se do „doby studia rozhodné pro vznik poplatku za studium“ započítávají pouze jednou.
- Předchozí neúspěšná studia, po kterých byl řádně ukončen studijní program stejného typu (bakalářský, navazující či dlouhý magisterský).
- Studium na soukromých vysokých školách.
- Uznaná doba rodičovství.
Kdy poplatek vzniká?
Poplatek je vždy vyměřen za každých dalších započatých šest měsíců studia, o které přetahuješ standardní dobu studia zvětšenou o jeden rok. Toto období nemusí kopírovat semestr.
Poplatky a doba koronavirová
S výpočtem doby studia rozhodné pro vznik poplatků zamával koronavirus. V dubnu 2020 byl přijat zákon o zvláštních pravidlech pro vzdělávání a rozhodování na vysokých školách a o posuzování doby studia pro účely dalších zákonů. Dle § 2 tohoto zákona se doba studia od 1. 3. 2020 do 31. 8. 2020 nezapočítává do doby studia rozhodné pro vznik poplatku za studium.