Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Jak zvládnout krizové zkouškové

Stále nekončící krize, dlouhotrvající distanční výuka, omezení setkávání s přáteli. To vše se v současné době podepisuje na naší psychice. Jak se to může projevovat?

Nemůžeš dělat svoji dosavadní práci. Během jara či podzimu byla řada služeb úplně zavřených, podniky, úřady a další instituce fungovaly a stále fungují v omezeném režimu a ty tak nemůžeš sbírat cenné pracovní zkušenosti a finančně si přilepšit.

Můžeš se cítit přetíženě. Distanční způsob výuky přenáší vyšší míru zodpovědnosti za tvé vzdělání z vyučujících na tebe. Najde se i řada vyučujících, kteří považují svůj předmět za ten nejdůležitější na světě a s úkoly opravdu nešetří. Kromě distanční výuky může být náročné i to, že trávíš většinu času jen v malém rodinném kruhu a po tolika měsících už to může být pěkná „ponorka“.

Chování některých lidí je nestandardní. Jednání některých jedinců ve tvém okolí pro tebe může být překvapující a může tě i mrzet.

Můžeš mít rozkolísané sebevědomí. Otázky a vnitřní pochybnosti o tom, zda se všem změnám dokážeš přizpůsobit a zda vše zvládneš, jsou naprosto přirozené. Obecným pravidlem je ale spíše to, že se adaptovat dokážeš, protože krize přinášejí odolnost.

Co s tím?

Všechny popsané charakteristiky se tě mohou více či méně týkat. Jejich přítomnost může celou situaci ještě více ztěžovat a znepříjemňovat. Všechny ale bohužel nelze řešit, protože přímo vyplývají ze základních atributů krizové situace. Pokud ani jednu z nich teď nemůžeš skutečně řešit, má význam se jimi nechat nějak zvlášť pohlcovat, prožívat je, rozčilovat se a vůbec do nich vkládat vlastní energii?

O tom, do čeho budeš vkládat vlastní energii, se můžeš vždy svobodně rozhodnout. Přestaneš-li plýtvat energií nad neužitečnými myšlenkami, které nikam nevedou, vytvoříš si prostor pro řešení podstatně důležitějších věcí.

V krizových situacích si všichni občas potřebují postěžovat. Určitá míra stěžování má důležitý psychohygienický aspekt, umožňuje ventilovat napětí a je sbližujícím prvkem. Zvláště v krizi se to ale nesmí se stěžováním přehánět, protože vyvolává řetězení dalších negativních emocí.

Jak na učení a zkoušky? Zde je pár tipů:

1. Pokud je to možné, rozlož si jednotlivé zápočty a zkoušky. Při přihlašování na termíny mysli na to, jak je pro tebe daný předmět náročný, jaké množství učiva, budeš muset „našprtat“ a jak danou látku chápeš. Vyhneš se velké dávce stresu a to se vyplatí. Je dobré myslet i na to, že to hned napoprvé nemusíš dostat , proto si nevybírej termíny na konci zkouškového.

2. Nenechávej učení na poslední chvíli. Ano, je to už otřepaná fráze, ale když si vytvoříš plán, kde si rozložíš učivo na menší části a budeš se učit průběžně, nebudeš se cítit tak přetíženě.

3. Zjisti, jaký způsob učení ti vyhovuje a toho se drž. Každému vyhovuje jiný způsob učení – čtení potichu, čtení nahlas, dělání výpisků z knih a skript, podtrhávání a vybarvování,  vypracovávání zkouškových otázek,  vysvětlování učiva domácímu mazlíčkovi…

4. Sežeň si včas materiály pro studium. Zjisti, jaká je k danému předmětu povinná literatura, pravděpodobně ji najdeš v Knihovně ZČU. Pokud jsou k předmětu skripta, můžeš si je pořídit ve Vydavatelství ZČU či na burze učebnic. Na Facebooku je řada studijních skupin (pro celý ročník daného oboru a často i pro jednotlivé předměty), kde si můžete sdílet své výpisky. Pokud ti více vyhovuje poslech, můžeš zkusit zapátrat na Youtubu, s přednáškami a výukovými videi se tam během doby koronavirové roztrhl pytel.

5. Nezapomínej na odpočinek. Během zkouškového nemusíš od rána do večera jen ležet v knihách. Nepřestávej se věnovat svým koníčkům, relaxuj a odměňuj se.

Více ke zvládání krize najdeš v manuálu Jak se adaptovat na krizi od Mgr. Vladimíry Lovasové, Ph.D., který vznikl v rámci našeho projektu Vzděláním k úspěchu bez bariér.

Tipy na psychohygienu najdeš např. na:
FB, IG či blogu Nevypusť duši
IG a FB Nevěš hlavu
IG Holka z blázince
IG K psychologovi

zdroj: Nevypusť duši

Pokračujte ve čtení