Inovujeme Plzeň: Festival pro inovátory

2.-4. 6. 2022 vypukne festival Inovujeme Plzeň, veletrh nejen o technologiích a průmyslu, ale také o výukových programech, zdravotnických inovacích a přehlídka firem z různých koutů světa, které představí své nápady, výtvory a inovační myšlenky.

Kromě robopsa, pokrokových vynálezů v elektromobilitě a nových výukových metod se můžeš blíže podívat i na studentskou formuli, dozvědět se o medicínských pokrocích nebo o inovacích, se kterými přichází plzeňský pivovar.

Historie této akce zatím není dlouhá, za to je ale pestrá. Kromě atraktivního programu  – projížďku v dálkově řízeném automobilu, hrátky s realitou nejen virtuální, ale také jen rozšířenou (do reálného světa přibude pár maličkostí) nebo třeba šikovného robůtka, který se dokáže promotávat davem a ještě při tom nabízet a rozdávat čerstvě vychlazené pití – se návštěvníci mohou zúčastnit odborných konferencí různých (vědních) oborů. Není tedy divu, že tento festival má největší návštěvnost právě v řadách studentů.

Festivalu se zúčastní firmy z celého světa, které předvedou, čím se zabývají a zároveň chtějí nalákat chytré studentské hlavy k spolupráci. Kromě přehlídky možností lidstva je to i přehlídka příležitostí jedinců. Pokud se tedy poohlížíš po zajímavé brigádě nebo stáži či plánuješ nastoupit do zaměstnání, využij možnosti na festival přijít.

Letos Inovujeme Plzeň spojil síly s Dronfestem – k vidění tedy budou také přehlídky dronů, FPV závody (při kterých  si piloti nasadí brýle, ve kterých vidí očima dronu) nebo noční světelná show. Nebude to ale jen o zábavě – drony se využívají v mnohých odvětvích a i s tím se zde budeš moci seznámit. Týká se to například staveb a geoměřičských prací, při kterých jsou drony velkými pomocníky. Výjimkou nejsou ale ani drony pro průzkum jeskyní, dolů či kontrolu potrubí. Dále zastávají rovněž práce záchranářské a vyprošťovací. Pomalu si člověk začíná říkat, co bychom bez nich dělali, že?

Do programu se zapojí také naše univerzita – jednotlivé fakulty zde představí svůj um. Fakulta aplikovaných věd přiveze svůj Dronport (přistávací a vzletová dráha pro drony) a nebude chybět ani virtuální realita, kterou se momentálně zabývají na katedře informačních technologií ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií. Fakulta elektrotechnická zase láká na softrobotické chapadlo – pokud jste zvědaví, co to vlastně je, stejně jako já, nezbývá vám nic jiného, než na festival dorazit :). Fakulta filozofická představí výzkum zaniklých svahilských měst. Virtuální třídu a novou učebnici nabídne Fakulta pedagogická (bude zajímat hlavně ty, co během zkouškového období nenašli ta pravá skripta). Věřím, že si vybere opravdu každý – jeden se může pyšnit tím, že je součástí této školy, která toho má tolik, co nabídnout.