Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Hromadná doprava v Plzeňském kraji pro začátečníky V.

Image

V hromadné dopravě má své speciální místo železnice. Ta má mnoho svých specifik a vše podstatné shrneme v tomto článku.

Druhy jízdenek Českých drah

Na úvod připomeneme, že jízdenky ve vlacích mají standardně platnost do 6. hodiny ranní (trasa do 50 km), resp. do půlnoci (delší trasa) následující den s tím, že jízdu musíš zahájit v den zakoupení jízdenky. 

Jako student pravděpodobně sáhneš po zvláštním jízdném pro studenty. Kupuješ-li jízdenku v tarifu ČD, setkáš se se třemi typy jízdenek: Flexi základní, Flexi zvýhodněná a Vázaná.
Flexi základní jízdenka ti dovoluje využít libovolný spoj na zakoupené trase v rámci časové platnosti. Flexi zvýhodněná jízdenka přebírá vlastnosti Flexi základní a navíc přidá zvýhodněnou cenu. Tyto jízdenky jsou dostupné většinou mezi městy, kde jezdí více cestujících. Vázaná jízdenka je ze všech jízdenek nejlevnější, cena je však vykoupena pevně daným spojem, který je na cestě třeba využít. Nabízen je pro spoje, které nejsou přiliš vytížené. Pokud nastoupíš s vázanou jízdenkou do jiného než předepsaného spoje, budeš muset zaplatit příplatek. Pokud vyžaduješ flexibilitu při výběru spoje, není problém nabídku vázané jízdenky odmítnout a vybrat si jiný typ jízdenky.

In karta

In karta je obdobou Plzeňské karty pod křídly Českých drah. Nabízí se jako nosič slevových aplikací (za jednorázový poplatek dostaneš slevu na každou koupenou jízdenku), traťových jízdenek (obdoba předplatné jízdenky v IDPK) nebo jednorázových jízdenek, tzv. eTiketu. Na In kartě lze také nabít elektronickou peněženku. Se zmíněnou Plzeňskou kartou má také leccos společného, jak jsme popsali v předchozím článku.

Vlastníš-li studentský průkaz pro uplatnění státních slev, máš možnost si ho na In kartu nahrát a nebudeš muset průkaz pokaždé průvodčímu ukazovat.

Papírové jízdenky u Českých drah

ČD disponují širokou sítí svých pokladen. Navštívíš-li pokladnu ČD v Plzeňském kraji a budeš se domáhat jízdenky v rámci kraje, dostaneš vždy integrovanou jízdenku v rámci IDPK, a to bez ohledu na typ vlaku, který hodláš využít. Při cestách za hranice Plzně naopak vždy dostaneš jízdenku v tarifu ČD.
Tam, kde nejsou stanice nebo zastávky vybaveny pokladnou, můžeš bez obav a nehledě na cíl cesty vyžadovat jízdenku až ve vlaku u průvodčího. Některé spoje v kraji jsou však v tzv. samoobslužném režimu odbavení. V těchto vlacích musíš předem zakoupenou papírovou jízdenku označit v označovači, případně můžeš jízdenku zakoupit v jízdenkovém automatu. Pokud sis obstaral jízdenku online, po nástupu nic dalšího řešit nemusíš.

Image

Jízdenky online

U Českých drah nakoupíš jízdenky také pohodlně na internetu, konkrétně v mobilní aplikaci Můj Vlak nebo na e-shopu ČD. Pro účely pohodlného online nákupu nabízí dráhy službu ČD Kredit, tedy online elektronickou peněženku (jinou než na In kartě!), se kterou můžeš platit v obou online prodejních kanálech.

Na e-shopu i v aplikaci Můj Vlak si snadno vyhledáš spoje, které chceš na své cestě využít, a ČD ti nabídnou odpovídající jízdenku. K té můžeš přidat místenku, jízdenku pro psa, kolo či zavazadlo. Nákup zaplatíš ČD Kreditem nebo platební kartou. Jízdenku je ještě nutné přiřadit k tvému jménu, nebo nahrát na tvou In Kartu. V prvním případě se průvodčímu prokážeš alfanumerickým nebo QR kódem jízdenky. Ve druhém případě mu na chvíli svěříš svou In kartu.
Přestože jízdenky jsou kupované na konkrétní spojení, pokud nevyužiješ Vázanou jízdenku, je možné jet i kterýmkoliv jiným pozdějším spojem v daný den. Nezapomeň také na své právo vrátit jízdenku nejpozději 15 minut před odjezdem vlaku.

Expresní rezervace

Velkou výhodou online jízdenek ČD je, že k nim můžeš zakoupit místenku zdarma. V plánku si vybereš konkrétní místo, kde chceš sedět, a máš jistotu, že nebudeš muset celou cestu stát. Na některých místech ve vlaku ale najdeš lístečky s nápisem „Expresní rezervace“, které často způsobí zmatení neznalých cestujících.

Standardní místenku je nutné zakoupit nejpozději dvě hodiny před odjezdem vlaku ze stanice, kde vlak svou jízdu začíná. Abys měl možnost koupit místenku i později, nabízí ČD expresní rezervace. Ty fungují stejně jako standardní místenky, ale nezobrazí se na lístečcích nebo obrazovkách ve vlaku. Expresně zarezervovat nelze všechna sedadla ve vlaku.
Když je nad tvým sedadlem lísteček s expresní rezervací, znamená to, že během jízdy může (ale nemusí) někdo přijít s expresní místenkou a budeš mu muset místo přenechat.

Image

ČD Bike

Pro tvé výlety České dráhy nabízí službu ČD Bike. V široké síti půjčoven kol si pro svou cestu půjčíš kola různých druhů a ve vlacích ČD je můžeš přepravovat zadarmo. Ceny jsou velmi nízké, vrátit kolo můžeš i jinde nebo je možné ho uschovat v úschovnách nebo v tzv. Biketower na některých nádražích, většinou za symbolický poplatek nebo zcela zdarma.

Image

Kam na jízdenky GWTR

Síť míst, kde lze koupit běžnou jízdenku dopravce GW Train Regio je o poznání menší. Vždy ale platí, že všude tam, kde není běžné prodejní místo, můžeš požádat o jízdenku průvodčí. V Plzni na hlavním nádraží jízdenku zakoupíš u pokladny obchodu Pont.

Státní jednotný tarif

Nástup nových dopravců na českých kolejích leckde způsobil problémy s jízdenkami. Jednotliví dopravci neuznávají jízdenky jiných dopravců. Dříve tedy bylo nutné si předem rozmyslet, s kým na své cestě pojedeš. V Plzni taková situace nastávala například při jízdě do Plas, kam míří jak rychlíky GWTR, tak osobní vlaky ČD.

Čerstvě je k dispozici i druhá varianta; stát zřídil takzvaný Státní jednotný tarif (SJT). SJT platí ve všech vlacích objednávaných kraji nebo státem na území ČR a s jízdenkou v tomto tarifu tedy do poslední chvíle nemusíš vědět, s kterým dopravcem pojedeš. Obrácenou stranou mince tarifu je jeho vyšší cena na většině tras.
Jízdenku v SJT zakoupíš na e-shopu, v aplikaci, na pokladnách dopravců, v prodejních automatech nebo ve vlaku u průvodčího. Systém také nabízí traťové jízdenky (předplatné pro určitou trasu) nebo slevové aplikace.

Pro vášnivé cestovatele

Na závěr se jen v rychlosti zmíním o pár zajímavostí pro cestovatele. Při cestách vlakem do zahraničí nevynechej nabídku Interrail, při toulkách po českých končinách můžeš využít služeb ČD Parking, ČD Lounge nebo Úschovny zavazadel. Na vlacích vyšší kategorie určitě můžu doporučit nabídku občerstvení.

Image

Foto: Fotoarchiv ČD

Pokračujte ve čtení