Hromadná doprava v Plzeňském kraji pro začátečníky III.

Tentokrát tě naučíme kombinovat jednorázovou a předplatnou jízdenku, vybrat správnou jízdenku pro tvého psa a seznámíme tě s Virtuální kartou.

Přepočítávám..

Napadlo tě, že je nerozum na každou jízdenku z Plzně kupovat zónu 001, když ji máš už na Plzeňce předplacenou? Výborná poznámka, získáváš zlatého bludišťáka! Naštěstí to napadlo i POVED a na tento scénář se připravil.

Pokud máš totiž na své kartě předplacenou libovolnou zónu a necháš si na ni nahrát zónovou jízdenku obsahující danou zónu, automaticky se zóna odečte z ceny jízdenky. Zón se může samozřejmě odečíst i více. Přepočítáváním jízdného nemusíš trápit svou hlavu, kalkulátor jízdného vše spočte za tebe. Stačí využít možnost „Mám předplacené zóny na kartě“ a do kolonek zadat čísla zón. Cena se pak automaticky přepočte. Nezapomeň pokladní, řidiče nebo průvodčího vždy upozornit, že máš zóny předplacené.

Necháš-li si nahrát jízdenku na kartu, při kontrole místo papírku vytasíš svou Plzeňskou kartu.

Virtuální PK

Alternativou k plastové PK se stala Virtuální PK. Jízdenky a předplatné si v aplikaci nebo na e-shopu Virtuální karty nahraješ místo na Plzeňku do mobilní aplikace.

Pro plné využití prodávaných jízdenek a předplatných je potřeba účet na Virtuální PK personalizovat – propojit s konkrétní osobou. To provedeš vyplněním svých údajů a přiložením fotky. Pokud budeš chtít jako student nebo studentka využívat slev, budeš muset také navštívit pobočku PMDP, kde svůj nárok na slevu prokážeš.

Následně pak můžeš na Virtuální PK nahrát:

• turistické jízdné,
  • jednotlivé jízdné IDPK včetně jízdenek pro zavazadla, psa apod.,
  • jednotlivé jízdné MHD Plzeň,
  • předplatné pro libovolnou zónu,
  • přenosné předplatné pro psa,
  • vstupenky do zoo.

Při kontrole jízdenky se pak prokážeš QR kódem v aplikaci.

Virtuální PK se stále vyvíjí a s ní také možnosti nákupu a spoje, ve kterých ji můžeš využít. Vřele ti tudíž doporučuji ověřit, kde všude ji lze uplatnit.

Přenosné předplatné

Předplatné nahrané na standardní PK je vždy nepřenosné a vázané na konkrétní osobu. Pokud ale nejezdíš tak často a chceš se o předplatné podělit s jinými členy rodiny nebo přáteli, máš možnost využít přenosné předplatné na MHD v Plzni. To je vždy o 30 % dražší než standardní, nepřenosné předplatné a může být nahráno na PK mini, čip stylizovaný jako přívěsek na klíče. PK mini i přenosné předplatné si můžeš zařídit za poplatek na pobočkách PMDP.

Jakou jízdenku pro Azora?

Pokud se tvůj mazlíček nevejde do přepravky, musíš mu v MHD v Plzni koupit zlevněnou jízdenku. Doprovází-li tě ale při toulkách městem pravidelně, vyplatí se ti pro něj koupit předplatné. To stojí pro držitele PK necelých pět set Korun a můžeš ho nahrát na PK, PK mini nebo Virtuální PK. V případě PK mini a Virtuální PK je pak jízdenka přenosná, s pejskem tak může zadarmo jet kterýkoliv člen rodiny.

PPři cestách ve vnějších zónách stojí tvůj hafan stejně jako zavazadlo. Přeprava pejska na 240 minut je za 20 Kč, na celý den pak za 40 Kč.

Cesta za hranice kraje

Zajímá tě, jak fungují integrované jízdenky, pokud jedeš mimo hranice kraje? Tentokrát situaci žádné speciální pravidlo nezachrání, pro přeshraniční cesty tarif IDPK neplatí. Pokud přesto toužíš po krajské jízdence, musíš svou jízdenku rozdělit v některé ze zastávek u hranic kraje. V případě cesty z Plzně do Chebu tak můžeš koupit IDPK síťovou jízdenku Plzeň – Mariánské Lázně a jízdenku ČD Mariánské Lázně – Cheb. Doporučuji si cenu při rozdělení jízdenky spočítat, mnohdy můžeš ušetřit značnou sumu.

Pokud využíváš přeshraniční spoj, ale jedeš pouze v rámci kraje, nic řešit nemusíš. U dálkových vlaků ti staniční rozhlas sdělí, mezi kterými stanicemi lze integrované jízdenky využít. Například pro expresy z Chebu do Prahy platí integrovaný tarif mezi stanicemi Mariánské Lázně a Plzeň hl.n. Při cestě z Plzně do Prahy už IDPK využít nemůžeš, neboť expres dále zastavuje až ve stanici Praha-Smíchov.

Foto: Archiv PMDP