Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Co pro tebe znamená „úspěch”? Rozhovor s Tomášem Fuchmanem

Image

Nejen tuhle otázku jsem položil Tomášovi Fuchmanovi, zakládajícímu členovi plzeňského Cashflow klubu.

Cashflow je desková hra, která ti přiblíží způsoby, jak nakládat s osobními financemi, jak investovat a porozumět ekonomice. Aktivita plzeňského Cashflow klubu však nespočívá pouze v hraní této hry. Jednou za čas se jim povede do Plzně pozvat některou z úspěšných osobností na inspirativní přednášku. Na té poslední nesoucí název Principy Bohatého táty se podnikatel a investor Michal Matouš rozhovořil o své cestě za úspěchem a doporučil i literaturu pro začátek tohoto dlouhého běhu, který se ale vyplácí. Hodně se v souvislosti s cashflow mluví o tzv. pasivním příjmu, což je pohodlný způsob pokrytí životních nákladů, nicméně cesta k němu není vůbec jednoduchá. Právě plzeňský Cashflow klub a jeho přednášky mohou být tím prvním šťouchnutím, díky kterým se začneš o tuto problematiku zajímat a motivují tě k sebevzdělávání a seberealizaci. Dost už řečí, pojďme se vrhnout na Tomášovy cenné zkušenosti!

Všiml jsem si, že se pohybuješ ve skupině lidí, kteří chtějí být v životě, úspěšní. Co pro tebe znamená slovo úspěch?

To je dobrý dotaz. Pro spoustu lidí je to hrozně obecné ve smyslu toho: Znamená to být úspěšný v rodině? V byznysu? Je to hobby? 

Jednou jsem se někde dočetl, že úspěch je postupná realizace tvých snů. Ale to neznamená, že zítra půjdu a koupím si Teslu nebo Lambo. Co je to za sen? Když si ho splním, tak dalších možná 50 let nebudu mít pro co žít. I proto se na přednáškách snažíme motivovat lidi, aby se nad sebou zamysleli a zjistili, kam chtějí v životě směřovat. Někdo chce být nejznámější vědec, někdo neskutečný boháč, někdo dobrý táta nebo máma od rodiny.

Pro mě tedy úspěch znamená mít naplněný a šťastný život, a to si plánuju plnit mimo jiné i tím, že na té cestě k úspěchu nebudu sám.

Váš klub sdružuje lidi, kteří to mají podobně. Jak klub vznikl?

Byl jsem na akci Cashflow klubu v Praze a ti kluci mě inspirovali takovým způsobem, že jsem si po třech letech řekl: „Proč nedostat Cashflow klub do Plzně?” On už tu sice byl, ale byl víceméně mrtvý. Takže říkám: „Hele kluci, známe se, co takhle udělat akci v Plzni?”

Co v plzeňském Cashflow klubu děláte?

Naše akce jsou dvou typů. Jednak je to hraní deskové hry Cashflow a jednak jsou to přednášky úspěšných lidí, které zveme do Plzně. V Praze je těch přednášek a her poměrně hodně, ale v Plzni není nic. Je to tedy i nějaká moje motivace – dostat „to” do Plzně, na univerzitu a mezi mladý lidi, protože sám vím, čím jsem si prošel a co mi po škole nejvíc chybělo.

Skončíš univerzitu, kde dostaneš údajně všechno, co potřebuješ, abys byl úspěšný, ale je tu velká propast k tomu si pro to dojít. Sice nastoupíš do práce, ale to ti moc nepomůže plnit si sny (nebo alespoň mně to moc nepomohlo).

Když už zmiňuješ deskovou hru Cashflow, jak tato hra souvisí se způsobem myšlení, který vyznáváte?

Cashflow je desková hra, se kterou přišel Robert Kiyosaki, a klíč k úspěchu té hry je mít svůj pasivní příjem větší, než jsou tvoje náklady. To je základní princip toho, na co Robert Kiyosaki poukazuje. On tvrdí, že nejlíp můžeš získat novou dovednost tak, že to buď děláš nebo to simuluješ. Ale dělat je to těžké, když jsi student, nemáš firmu, nejsi zaměstnaný… Taky je těžký některý věci simulovat – třeba podnikání. A k tomu má sloužit ta hra. Vylosuješ si nějakou postavu, potažmo roli – např. pilota, který má vysoký náklady a vysoký příjem. A tvým úkolem je dostat tu postavu z „krysího závodu”, alias mít pasivní příjem (z nemovitostí, akcií, firem, atd.) větší než své výdaje – za auto, bydlení, nákupy,…

Autor hry poukazuje na to, že ve chvíli, kdy máš svůj pasivní příjem větší než jsou tvoje výdaje, dostal ses nad jistou úroveň, kdy už nemusíš pracovat pro peníze. O tom ta hra je. A nejlepší na ní je, že ji hraješ s dalšími lidmi, kteří mají jiný role, ale snažíte se z toho krysího závodu společně vybřednout. Je super, když hru vyhrají všichni. K čemu ti totiž bude, když budeš mít měsíčně milion příjem, ale budeš po světě cestovat sám? Ty chceš úspěchu dosáhnout společně s ostatními, aby sis s nimi pak mohl život užít.

Jak moc je složité dosáhnout pasivního příjmu v reálném životě?

Není to rozhodně zadarmo. Myslím si, že je to hlavně dovednost. Stejně, jako ses naučil mluvit, programovat nebo cokoliv jiného, pokud se chceš naučit pasivně vydělávat, musíš pro to něco dělat. Studovat, číst, zkoušet, investovat, podnikat, sdružovat lidi, budovat komunitu – o tom všem to je. A k tomu mají sloužit naše přednášky, aby inspirovaly.

Existuje k úspěchu i jiná cesta než podnikání?

Rozhodně. Myslím si, že těch cest je opravdu hodně, protože ve chvíli, kdy můj cíl bude vychovat dobře děti, zaopatřit rodinu, asi pro mě nebude primární budovat firmu nebo chodit do plaveckého klubu. Ve chvíli, kdy se chci primárně věnovat rodině, musím s ní trávit čas. I tak je samozřejmě fajn na to mít nějaké finance.

Úspěch je pro každého každopádně něco jiného a je důležité vydat se na cestu, jak jej dosáhnout. Když budu chtít vyhrát olympiádu v tenisu, tak nebudu sedět tady, ale budu na hřišti pinkat do míčku.

Na sítích není plzeňský Cashflow klub moc aktivní a nenašel jsem ani vaše webové stránky. Je to záměr?

Na to asi nedokážu úplně odpovědět. Doteď jsme na přednášky zvali primárně své známé a stačilo nám to. Ale pak se mě někdo zeptal, proč to neděláme pro všechny studenty a veřejnost, když už to děláme na univerzitě. Další přednáška už taková bude, ale ještě nejsem zvyklý takhle propagovat.

Primárně však stavíme na tom, že chceme mít okolo sebe lidi řešící stejná témata jako my. Už když jsme zvali lidi na hraní Cashflow hry, nemělo jít obecně jen o hraní deskovky, ale mělo to sloužit jako inspirace k dosažení pasivního příjmu. Jak říkám, doteď nám to stačilo, ale vlastně teď přemýšlím nad tím, že by nějaký web nebo širší propagace na sociálních sítích byla určitě dobrá.

Co očekáváte od člověka, který by se chtěl do vašeho klubu připojit?

Možná to připodobním k pracovnímu pohovoru. Tam se tě budou ptát, kam vlastně jako jdeš. Chceš tu firmu vést? Chceš tam dělat technika? Mají tam pro tebe vůbec prostor? A myslím si, že tady je to úplně stejné. Chceme k nám přitahovat lidi, kteří chtějí od života víc, chtějí zlepšit své okolí, být inspirativní. Takže kdybych to chtěl nabídnout tobě, zeptal bych se: „A jaké jsou tvé vize? Četl jsi nějakou knihu o tom, jak být úspěšný? Je ti toto téma vůbec blízké? Tak pak jo, pojď k nám.” Jinak ti to prostředí nebude ani příjemné a my ti vlastně ani pak nemáme co nabídnout.

Primárně je klub tedy pro lidi, kteří chtějí od života víc, hledají nějaký způsob seberealizace, přístup k mentoringu, možnosti pasivních příjmů nebo hledají někoho, kdo je inspiruje.

Závěr

Přestože Cashflow klub není jen o pasivních příjmech, je to asi ta první věc, která tě zaujme, ale možná zároveň vzbudí i nedůvěru. Pojem pasivní příjem se totiž často objevuje v souvislost s pojmy, jako je např. pyramidové schéma nebo scam. Vidina zajištěného příjmu bez nutnosti chodit do práce je totiž lákavá, a tak mnozí podvodníci spoléhají, že jim na to naletíš. To se ti v Cashflow klubu ale nestane. Speakeři, které tu máš možnost slyšet, často vybudovali svůj byznys od nuly a budou s tebou mluvit narovinu. Cesta k pasivnímu příjmu není procházka růžovým sadem, ale je šance, že se ti vynaložené úsilí časem i několikanásobně vrátí. Jak velká šance opravdu je, to je slovo do pranice a záleží hlavně na tobě, jestli ti stačí to co máš, nebo chceš od života víc.

Pokračujte ve čtení