Už máš dost vytahaných svetrů, sežmolkovaných kabátů, průsvitných kalhot a dalších kousků ve tvém šatníku, které vydržely jednu sezónu a teď se válí znehodnocené ve skříni s nálepkou na doma? Začínáš získávat povědomí o nástrahách fast fashion průmyslu, nechceš se ho účastnit, ale máš pocit, že před tím nejde uniknout?
Cesta zde je a já ti nastíním o čem slow fashion je a jak i malými krůčky můžeš změnit své spotřebitelské chování a ulevit planetě i svojí peněžence.
Co slow fashion je?
Slow fashion neboli pomalá móda je reakcí na takzvané fast fashion řetězce, které nám často nabízejí oblečení ve stylu za málo peněz hodně muziky. I když konkrétně část za málo peněz je diskutabilní a když se na tuto problematiku podíváme komplexněji, je to přesně naopak. Slow fashion dbá na kvalitní a přírodní materiály, spravedlivé a adekvátní finanční ohodnocení pro švadleny, podporu lokální ekonomiky, etiku, ekologii a udržitelnost. Jde o přístup k módě jako k investici, která se nám vrátí v podobě dlouho nositelného módního kousku a finanční návratnosti naší koupě.
Nástrahy ultra-fast fashion
S fast fashion jsme se nejspíš všichni potkali, existuje ale také takzvaná ultra-fast fashion. Pokud si říkáš, že rychleji už to v módním průmyslu nejde, jsi na omylu. Ultra-fast fashion stojí na principu extrémně rychlé reakce na aktuální trendy, a to v řádu dvou týdnů. V případě fast fashion vytvoření kolekce může trvat i měsíce. Denně na stránkách společností známých jako producentech ultra-fast fashion přibyde cca dva tisíce nových kousků a inspirace pro ně čerpají jak z trendů na sociálních sítí, tak z návrhářských mol či od lokálních tvůrců. S analýzou dat a vyhledávání potencionálních trendů pomáhá i rozvoj umělé inteligence. Místem pro výrobu těchto ultra levných a rychlých kopií bývají rozvojové země, ve kterých firmy svým zaměstnancům platí minimální mzdu. Většina z nich pracuje 16 hodin denně v otřesných podmínkách bez nároku na minimální mzdu a v prostředí toxických textilních barev, které v delším časovém horizontu způsobují zdravotní problémy. Co se týče spotřeby zdrojů, dokážeme si představit před jak velkým problémem stojíme. Fast fashion průmysl produkuje obrovské množství odpadu a výroba pouze jednoho bavlněného trička vyžaduje více než 2650 litru vody a uvolňuje stejné emise skleníkových plynů jako jízda autem na vzdálenost asi 16 km.
Ultra-fast fashion je bohužel atraktivní možností nákupu pro mladé lidi a dospívající, kteří si mnohdy nějaký kvalitní kus oblečení nemůžou dovolit nebo to není jejich priorita. Zároveň stránky cílí na tuto skupinu prostřednictvím sociálních sítí, haulů – tedy nabízením a hodnocením zakoupeného módního kousku například na platformě YouTube influencerkami a influencery a v neposlední řadě pomocí slevových kódů. Tento chytrý nákup pod cenou způsobuje silné vyplavování dopaminu, způsobující pocit uspokojení z ,,dobře vykonaného nákupu“.
Cost per wear
Při rozhovorech s kamarády jsem narážela na názory, že slow fashion je drahá. Ano, je, ale pouze v rovině, ve které jsme si zvykli na koupi oblečení za až podezřele nízkou cenu, za kterou se schovávají neetické podmínky, ve kterých zaměstnanci pracují a nekvalitní materiály, ze kterých se oblečení šije. Když si ale uvědomíme, že zatímco např. kabát ze 100 % polyesteru nám vydrží maximálně dvě sezóny, ale kabát z vlny při správné péči několik let, investice se nám mnohokrát zhodnotí. Cost per wear se vypočítá jednoduchou rovnicí a to cena produktu/počet nošení.
Možnosti slow fashion
Možností, jak nasednout na vlnu slow fashion je mnoho. Když nechceme kupovat nové oblečení nebo za něj příliš utrácet můžeme využít možnost bazarů, vintage shopů anebo uspořádat swap se svými přáteli. V Plzni se v posledních letech roztrhl s těmito akcemi pytel. Se swapy se můžeš setkat také například na festivalu Rok jedna organizované Informačním a poradenským centrem ZČU. Swapovat můžeš také v univerzitní kavárně Družba a pravidelné akce Nazdar bazar se konají v plzeňské Papírně. Na Instagramu najdeš obchody, kde seženeš designérské kousky za zlomek ceny. Další možností je místo vyhození rozbitého oblečení jeho oprava nebo upcyklace. Řešení je opravdu mnoho a je jenom na tobě, které ti je nejbližší. Můžu ti ale garantovat, že dobrý pocit z opravdu dobrého nákupu nebude pouze krátkodobá dopaminová šleha, ale vydrží ti minimálně stejně tak dlouho jako tvůj nový eticky pořízený kousek oblečení.
Foto: Ondřej Holubec