Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Sedmero pravidel kvalitního spánku

K odpůrcům této činnosti se řadí asi jen úzká menšina workoholiků. Otázka zůstává, jestli se nám daří dosahovat dobrého odpočinku.

Často s pojmem kvalitní spánek zaměňujeme jeho délku. Ta samozřejmě je důležitá, ale rozhodně se nelze orientovat jen díky ní. Jednak se v průběhu života mění a jednak je individuální. Dospělí lidé v průměru potřebují 7,5 až 9 hodin denně. Přijít s univerzálními radami jenom v této oblasti by se tedy minulo účinkem. Co tedy je vhodné (ne)dělat?

1. Pravidelnost

Není až tak důležité, kolik času spánku věnujeme (to se skutečně mění člověk od člověka), ale jak si ho umíme zařadit do denního rytmu. Kdo by rád o víkendu nelenošil. Jenomže tato nepravidelnost našemu organismu příliš neprospívá. Pokud tomu naše pracovní či studijní povinnosti vyloženě nebrání, je dobré si nastavit pravidelné intervaly, kdy chodíme do postele, resp. kdy vstáváme.

2. Jen ne modré světlo

Žít bez různých technologických vychytávek jako mobil či notebook představuje v 21. století docela problém. Vždyť na Facebooku se pořád něco děje, ten seriál stojí za pokračování a brouzdání nás uklidňuje, že jsme stále v obraze. Nemusíme nyní rozebírat závislost na informacích, ale modré světlo prostě škodí. V některých případech můžeme nastavit alespoň filtr. Ideální forma je však ta, že neusínáme s mobilem v ruce.

3. Čerstvý vzduch

Tato rada neznamená, že nejlepších snů dosáhneme jen pod širákem, ale pořádně vyvětrat se vyplatí. Následujících cca 8 hodin budeme dýchat vzduch, který kolem nás byl, když jsme šli na kutě. Pokud máme zavřené okno (v zimě se to dá předpokládat), kvalita vzduchu klesá zadýcháváním. O to důležitější je intenzivní větrání předtím, než uléháme. Také se hodí nechat okno otevřené na mikroventilaci – nebudeme tolik rušeni okolním prostředím a zároveň k mírné obměně vzduchu přece jen dojde.

4. Příjemná teplota

V ohni nebo ledničce neusne asi nikdo. Přesto rozumný střed má nemálo podob. Co je nejlepší pro spánek? Obecně lze doporučit teplotu kolem 18 stupňů. Na první pohled pro některé málo, ale zahřívá nás peřina. Rozhodně tedy nezmrzneme. Navíc při vyšší teplotě hrozí dehydratace, která ukrajuje z efektivního odpočinku, může nás dokonce vzbudit.

5. Najít správný čas

Občas se prostě stane, že nemůžeme usnout. Pokud jsme nezabrali do 20 minut, zřejmě jsme netrefili ty správné okolnosti. Jestliže se něco takového děje často, potřebujeme výše uvedenou pravidelnost, abychom vždy věděli, kdy vhodný okamžik nastane. Každopádně někdy se z různých důvodů nepodaří usnout ani tak. V takovém případě nemá smysl se „přemáhat“, jen se zbytečně vystresujeme. Spíše pomůže dělat jinou činnost, např. číst si nebo poslouchat hudbu.

6. Denní program

Spánek není ovlivněn jen tím, co se děje v ložnici, ale zejména vším, co se pravidelně odehrává před ním. Cvičíme? Chodíme na procházky? Sportujeme? Pokud odpověď ano převažuje, máme dobře nakročeno. V opačném případě je nejvyšší čas začít, protože bez určité fyzičky a protáhnutého těla se ani dobře spát nedá.

7.  Bez kofeinu i alkoholu

Až jednou protiepidemická opatření pominou (ano, určitě to někdy bude), nastane čas různých akcí, koncertů a mejdanů. Možná si někteří z nás všimli, že se po alkoholu lépe usíná. Jde ale o určitou závislost, resp. bylo by třeba dávku postupně navyšovat. Pokud si sem tam vyrazíme, nic se neděje. Ale obecně bychom se alkoholu před spaním měli vyhnout. To samé platí o kofeinu, který zvyšuje produkci adrenalinu. I když usneme, častěji se vrtíme, což snižuje intenzitu odpočinku. 

A co tedy říci závěrem? Žádný stres, velkou pohodu a dobrou noc!

Pokračujte ve čtení