Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Se ZČU na vrchol! 3. díl – filda, zdrávka, Sutnarka

Zdálo by se, že filozofie, zdravotnické vědy a umění mohou mít jen málo společného. Studentstvo těchto fakult ale sdílí třeba zájem o zkoumání člověka a celého lidstva, jak z hlediska čistě fyziologického, tak toho psychologického. Chování a myšlení člověka lze těžko popsat nějakými přírodními vzorci, každý z nás je unikát a sám by dokázal zaměstnat celý výzkumný tým. Umělci navíc disponují darem zhmotnit to, co si ostatní třeba jen nosí v hlavách sami pro sebe, a obohatit tak naše kulturní dědictví o díla, která nás jednou přežijí. Když jde do však tuhého, namísto slov rozhodují činy – a proto jsou nablízku andělé v oranžových vestách.

V tomto díle si představíme absolventy a absolventky těchto tří fakult, kteří se nějakým způsobem dostali do širšího povědomí a mohou tak sloužit jako inspirace jak případným uchazečům a uchazečkám o studium, tak těm, kteří již některou z těchto fakult studují.

Fakulta filozofická – Pavel Štrunc

Pavel Štrunc úspěšně zakončil studium na Fakultě filozofické roku 2005 s bakalářským titulem z oboru politologie a státní správa. Na to se pokusil navázat magisterským studiem mezinárodních vztahů na Univerzitě Karlově, toto studium ale nedokončil. To mu však nezabránilo v úspěšné kariéře televizního zpravodaje. Tu zahájil roku 2008 v soukromé zpravodajské televizi Z1 (vysílala do roku 2011). O rok později se pak přesunul do České televize, kde tři roky zastával pozici junior reportéra. Ze všech televizních skupin se však nejvíc dokázal prosadit na Primě. Tam pracoval 4 roky jako reportér se zaměřením na politiku a necelé tři roky dokonce jako šéfredaktor zpravodajské CNN Prima News. Mezitím ještě tři roky moderoval svůj vlastní pořad Štrunc! na Info.cz a od konce loňského roku do současnosti působí v týdeníku HROT jako content producer.

Na Pavlu Štruncovi mě kromě jeho bohatých mediálních zkušeností zaujal i fakt, že ačkoliv velkou část kariéry působil v předních českých médiích, žurnalistiku specificky vlastně nikdy nestudoval. Můžeš si odtud odnést třeba fakt, že ani potenciálně nešťastná volba oboru ti nemůže zabránit v cestě do branže, která tě táhne. Teorie zkrátka není vše, co v práci využiješ.

Fakulta designu a umění – Štěpán Jirka

Projít přijímacím řízením (resp. talentovými zkouškami) je na Sutnarce dost možná nejobtížnější ze všech fakult ZČU, avšak to nemohlo talentovaného Štěpána Jirku odradit. Svoje místo na škole si dokázal upevnit již během studia, kdy sbíral jedno ocenění za druhým. Nakonec se zaměřil na design automobilů. Díky svým inovativním nápadům se mohl podílet na projektech známých světových značek jako BMW, Audi, Lamborghini, Ducati či Mini.

Nakonec si Štěpána Jirky všimli i designéři v Mercedesu, kde se tak celých pět let podílel hlavně na designu vizí a konceptů budoucnosti. Od roku 2022 takové návrhy zpracovává pro švédskou automobilku Volvo. Být Sutnarákem tedy nemusí znamenat pouze žití na volné noze a možná někdy na hraně, i na poli designu je o šikovné grafiky a návrháře zájem.

Fakulta zdravotnických studií – Michaela Kačírková

Kariéra, nebo děti? Z mého pohledu bohužel (oprav mě, jestli se pletu) si u nás tuhle otázku pokládá ještě stále mnoho mladých žen. Tak trochu lišácky to vyřešila Michaela Kačírková, absolventka oboru Fyzioterapie na fakultě zdravotnických studií. Kromě maminky se po absolvování bakalářského studijního programu stala dětskou fyzioterapeutkou, jednou z nejvyhlášenějších u nás. A v čem tkví její úspěch? Studium pro ni titulem zdaleka neskončilo. Michaela se může pochlubit certifikáty zahrnující nejrůznější terapeutické metody, zejména ty relevantní pro děti. Fyzioterapie je obor, který se díky výzkumu neustále posouvá dopředu a myšlenka, že vzdělávání končí absolvováním vysoké školy, se, jak se zde potvrzuje, zdá naivní.

Bez ohledu na všechny zdravotnické kurzy světa je práce s dětmi náročnější než s dospěláky a vyžaduje notnou dávku empatie, trpělivosti a pochopení. Z referencí je však zřejmé, že je Michaela člověk na svém místě. Jak sama říká, touhu pomáhat dětem měla již dlouho před zahájením studia na naší fakultě.

Pokud tě zajímají její fyzio tipy, pro začátek bych ti doporučil Michaelin Instagram, potom můžeš zabrousit třeba i na videokurz nebo nahlédnout do její knihy, kterou vydala v roce 2022. Správný pohyb je pro vývoj dítěte tak důležitý, že bych si o něm rozhodně nechal tisíckrát raději poradit od člověka, o kterém vím, že svou práci dělá hlavou i srdcem, než od samozvaných internetových expertů.

Závěr

Devět fakult a devět osobností. Tedy tolik se jich do tohoto seriálu vešlo. Další tisíce na svůj čas teprve čekají. Jednou tou osobností, o které se budou psát články, budeš třeba i ty. Záleží jen na tobě, jakou životní cestu si zvolíš, ale ať už bude jakákoliv, Západočeská univerzita v Plzni ti bude jistě při ruce.

Zdroje

Pavel Štrunc | LinkedIn

Pavel Štrunc – Wikipedie

Štěpán Jirka | LinkedIn

Štěpán Jirka – Absolventi ZČU (zcu.cz)

Michaela Kačírková | LinkedIn

O mně (detskafyziomama.cz)

Pokračujte ve čtení

Skip to content