Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Poznej krásy Vysokých Tater… Vlakem!

Image

Tip na dovolenou pro milovníky horské turistiky a kolejových vozidel.

Slovensko možná není na prvním místě tvého wishlistu zemí, které navštívit. Sám jsem se však s kamarády přesvědčil, že tahle destinace za to určitě stojí, a to během našeho týdenního pobytu ve Vysokých Tatrách. Tatry se možná neřadí k největším nebo nejvyšším horám v Evropě, nicméně si troufám říct, že zdejší přírodní scenérie jsou srovnatelné s těmi, které můžeš vidět třeba v Alpách, přičemž za slušné ubytování tady zaplatíš o dost míň peněz a navíc se nemusíš bát jazykové bariéry. Na výlet do Tater dokonce nepotřebuješ ani auto. Na Slovensko i všude po Tatrách se pohodlně dostaneš vlakem. Na následujících řádcích se s tebou rád podělím o zkušenosti, které jsem během týdenního pobytu v Tatrách nasbíral.

Když vlakem, tak vleže!

Výchozí stanicí na Slovensku se pro nás stalo vlakové nádraží v Popradu. Z Prahy se sem člověk vlakem dostane za zhruba osm a půl hodiny, což může pro někoho znít děsivě, ale nebývá právě osm hodin doporučená doba pro každodenní spánek? Ano! A ty můžeš nastoupit do vlaku v Praze, usnout v Kolíně a ráno se probudit v Popradu. Cestuj vlakem na lehátku!

Lůžko nebo lehátko?

Dva čeští dopravci vypravující noční vlaky na Slovensko disponují jak lůžkovými, tak lehátkovými vozy. Lehátka jsou menší, levnější a v jednom kupé jich většinou najdeš šest, přičemž se nerozlišuje, na kterých spí muži nebo ženy.

Lůžka jsou o něco málo větší a v jednom kupé se většinou nacházejí dvě nebo tři, přičemž tady už se rozlišuje, kde spí muž a kde žena. V závislosti na dopravci si pak můžeš připlatit třeba za oddíl DeLuxe nebo cestovat v oddíle pouze pro ženy.

Vzhledem k tomu, že nás jelo dohromady pět kluků, jasnou volbou byla lehátka. Poté, co nás paní stevardka ubytovala, jsme všichni najednou začali povlékat vyfasované lůžkoviny, které jsou vždy hygienicky zabalené v igelitu. Místa v lehátkovém kupé však není mnoho a povlékání tak proběhlo hodně „na punk”. V Kolíně už jsme ale všichni měli povlečeno, a protože nás čekal budíček v půl sedmé ráno, vydali jsme se na kutě.

Image

Vysocí lidé možná budou během spánku trochu trpět délkou lehátka a menší problém může být taky nerovnoměrná ventilace. Jinak jsem si ale noc v lehátkovém voze užil, resp. jsem velkou část noci prospal. Když jsem se ráno probral, zrovna jsme vyjížděli z Liptovského Mikuláše a během protahování se v uličce jsem spatřil nádherné hory osvícené vycházejícím sluncem. Už tam skoro budem.

Můj osobní tip: Pokud kvůli hluku špatně usínáš, nezapomeň si s sebou vzít špunty do uší 😉.

Image

Jsi student? Na Slovensku cestuješ vlakem zadarmo!

Ale pozor! K nároku na bezplatnou přepravu ti nestačí obyčejný ISIC či jiný studentský průkaz. Je třeba zažádat si o studentský průkaz ZSSK (Železničná spoločnosť Slovensko), který by ti měli bez problémů vydat na každém větším nádraží (v Popradu to máme ověřené). Návod na registraci najdeš na stránkách ZSSK, určitě však budeš potřebovat potvrzení o studiu a fotku, takže si nezapomeň tyto věci vyřídit ještě před odjezdem. Po předložení všech náležitostí ti bude vystaven studentský průkaz, díky kterému můžeš na slovenské železnici cestovat úplně zadarmo. Mimo pásmo TEŽ (Tatranská elektrická železnice) si ale musíš „koupit” lístek, i když za 0 Kč. Pro jistotu se informuj přímo na informační přepážce, podmínky se totiž mohou měnit (tento stav by měl odpovídat březnu 2023).

Image

TEŽka – železniční páteř Vysokých Tater

Tatranská elektrická železnice, zkráceně TEŽ, je úzkorozchodná železniční trať se třemi větvemi, která protíná nejvyhledávanější turistické cíle jihovýchodní části Vysokých Tater. Znamená to tedy, že se při plánování pěších túr nemusíš omezovat pouze na bezprostřední okolí tvého ubytování, ale můžeš toho projít mnohem víc. A pokud se chceš relativně náročných výstupů do kopců ušetřit, ve spoustě stanic na TEŽku navazuje nějaká lanovka.

Image

Nepodceň přípravu a plánování tras!

Pěší túry ve Vysokých Tatrách lze relativně snadno podcenit, zejména proto, že hory nemají takovou pověst jako třeba Alpy. Terén je však místy náročný, teplota se stoupající nadmořskou výškou rychle klesá a počasí se může rychle a bez varování změnit. Vzdálenost, kterou tu ujdeš za jeden den, je výrazně kratší, než kterou ujdeš v typickém českém terénu, a to i když se pohybuješ na pěšinách. Plánovače tras s tím většinou počítají, přesto středně zdatným jedincům nedoporučuji plánovat trasy delší než dvacet kilometrů a rovněž brát ohled na rozdílnou délku dne v různých ročních obdobích. Slovenské turistické rozcestníky udávají vzdálenost v čase a jsou často přesnější než mobilní plánovače. Rozhodně se pak nevydávej mimo značené trasy. Je to nebezpečné a v národním parku navíc zakázané.

Image

Doporučený seznam vybavení

  • Turistický batoh s objemem alespoň 24 litrů
  • Vhodné turistické oblečení, jehož vrstvy můžeš snadno přidávat nebo ubírat
  • Nepromokavá bunda nebo pláštěnka (nebo obojí)
  • Náhradní tričko a ponožky
  • Vyšlápnuté nepromokavé boty vhodné do terénu
  • Dostatek pití (individuální, za mě cca 1,5 litru)
  • Svačina (ideálně s vysokým obsahem cukrů)
  • Nabitý mobilní telefon, případně powerbanka a nabíjecí kabel
    • Za hustého deště se může hodit i nepromokavé pouzdro
    • Aplikace Záchranka funguje i ve Vysokých Tatrách!
    • Bez signálu v nouzi volej linku 112
  • Baterka, reflexní prvky (pokud již nejsou na oblečení)
  • Základní lékárnička

Tipy na výlety

Pro plánování tras jsme používali mobilní aplikaci Mapy.cz, ve které jsem se snažil naše túry zrekonstruovat a dát ti pár tipů, kterými se při návštěvě Vysokých Tater můžeš inspirovat. Trasy vždy začínají a končí v některé ze stanic TEŽky.

Štrbské pleso, chata Pod Soliskom a Predné solisko

Image
Image

Téryho chata

  • 19,4 km, 9 h, https://mapy.cz/s/nemamedeka (cesta zpět stejná jako cesta tam)
  • Dlouhá procházka nádhernou přírodou, náročnější je jen poslední úsek před Téryho chatou
  • Možnost zkrátit lanovkou
Image
Image

Sliezsky dom, Velický vodopád

  • 13,5 km, 5:30 h, https://mapy.cz/s/dobajubava
  • Nenáročná trasa s možností prodloužení na Suchý vrch nebo Popradské pleso (kvůli špatnému počasí jsme trasu nakonec takto zkrátili)
Image
Image

Popradské pleso

Image

Slavkovský štít

Image
Image

Závěrem

Návštěva Vysokých Tater pro mě byla zkušeností a zážitkem na celý život. Kromě nádherné přírody jsem ocenil hlavně možnost navštívit během krátkého času velké území bez vlastního dopravního prostředku a se stabilním ubytováním (v penzionu, bungalovu nebo kempu). Tento koncept bych tedy doporučil třeba těm, kterým nejsou podmínky českých hor cizí, ale mají zatím strach vydat se přírodě úplně napospas. I spaní ve stanu může být skvělý zážitek, ale není nad to mít si po deštivém dni kde usušit oblečení. Snad se mi ještě povede si Tatry někdy zopáknout.

Pokračujte ve čtení