Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Nejočekávanější filmy roku 2024 aneb co nesmíš v kině minout

Image

Studentský život není jen o psaní sáhodlouhých seminárních prací, řešení složitých úloh, dohánění povinné četby a učení se na zkoušky.

Studující by si čas na univerzitní půdě měli pořádně užít, poznat nové lidi, odpočinout si, nasát trochu toho umění a rozšířit si obzory. A právě filmy, ideálně návštěva kin, jsou skvělou fúzí všech výše zmíněných aktivit. Připravil jsem si pro tebe výčet deseti filmů, které by měly spatřit světlo světa letošní rok a ty je rozhodně nesmíš minout. 

Duna: Část druhá

Režie: Denis Villeneuve
Česká premiéra: 29. 2. 2024

Požadavky na studující: Začínáme filmem, který ti nemusím představovat. Adaptace slavné knihy Franka Herberta z roku 2021 patří k divácky nejoblíbenějším filmům posledních několika let. Ve druhé části megalomanského sci-fi eposu se Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Duna: Část druhá nabídne vše, co od kino-zážitků očekáváme. Opulentní scenérie, poutavý příběh, napínavé scény i srdceryvnou romanci. Vsadím se, že návštěvu kina nevynechají ani tvoji kamarádi. 

Furiosa: Sága Šíleného Maxe

Režie: George Miller
Česká premiéra: 23. 5. 2024

Požadavky na studující: Furiosa: Sága Šíleného Maxe stejně jako zmíněná Duna nabídne pohlcující akční zážitek. George Miller devět let po premiéře oceňovaného akčního velkofilmu Šílený Max: Zběsilá cesta diváky opět zavede do rozpadajícího se světa, kde budeme ve scenériích písečných pustin, dunění motorů a šlehání ohně svědky příběhu mladé Furiosy (Anya Taylor-Joy). Pokud si rádi potrpíte na hutnou, hmatatelnou a bláznivou akci, tady jste správně. Takhle to dopadne, když se nebudeme starat o naši planetu. 

Love Lies Bleeding 

Režie: Rose Glass
Česká premiéra: Dosud nestanovena

Požadavky na studující: Od akčních velkofilmů se přesouváme k dalšímu velice oblíbenému žánru, k hororům. Love Lies Bleeding je romantický thriller/horor režisérky Rose Glass, která v roce 2019 debutovala oceňovaným snímkem Svatá Maud. Love Lies Bleeding nabídne napínavou žánrovou směsici, ze které ti bude tuhnout krev v žilách. Jedné z hlavních rolí se navíc ujala talentovaná Kristen Stewart, která od Twilight ságy ušla dlouhou cestu a vybírá si jednu zajímavou roli za druhou.  

Nosferatu 

Režie: Robert Eggers
Česká premiéra: 2. 1. 2025

Požadavky na studující: Nosferatu potěší zejména ty studující, kteří se rádi rochní v historii. Renomovaný režisér Robert Eggers, který má na svém kontě snímky Čarodějnice, Maják a Seveřan, se chopil německé hororové klasiky z roku 1922 a předělal ji do moderního kabátku. Nemusíš se ovšem bát, Eggers je poctivý starosvětský režisér, Upír Nosferatu jistě neztratí nic z kouzla, které měli jeho předchůdci. V kině nás bezesporu čeká temná atmosférická hororová podívaná, která ti připomene, jak děsiví dokáží upíři býti. 

The Shrouds 

Režie: David Cronenberg
Česká premiéra: Dosud nestanovena

Požadavky na studující: David Cronenberg je zásadní jméno světové kinematografie. Vizionářský režisér slavných hororů Moucha, Videodrome či Mláďata nám v roce 2022 nadělil velice relevantní „body horor” Zločiny budoucnosti, který originálním a alarmujícím způsobem upozorňoval na ničení planety. Jeho další snímek, The Shrouds, odvypráví příběh podnikatele, který vyvine speciální zařízení napojené na zesnulé uvnitř pohřebního rubáše. Zařízení nechá nainstalovat na svém vlastním, kontroverzním hypermoderním hřbitově, což jeho klientům umožňuje, aby v reálném čase sledovali, jak se jejich milovaní rozkládají. David Cronenberg tak chystá další silně originální snímek, který v divákovi vzbudí plno podnětných myšlenek. 

Megalopolis

Režie: Francis Ford Coppola
Česká premiéra: Dosud nestanovena

Požadavky na studující: Jsi technik? Jestli ano, tak pro tebe mám opravdovou lahůdku. Třiaosmdesátiletý legendární režisér Francis Ford Coppola si řekl, že má přebytečných sto milionů dolarů a financoval si svůj vysněný snímek Megalopolis. Režisér trilogie Kmotr a klasiky Apokalypsa nám po osmi letech od Twixt přinese nový snímek. Megalopolis odvypráví příběh architekta pokoušejícího se po obří katastrofě znovu vybudovat utopickou verzi New Yorku

Mickey 17

Režie: Bong Joon-ho
Česká premiéra: Dosud nestanovena

Požadavky na studující: Jihokorejský režisér Bong Joon-ho si v roce 2019 snímkem Parazit doslova podmanil celý filmový svět. Parazit vyhrál čtyři Ceny Akademie včetně kategorie Nejlepší film. Mickey 17 je režisérův návrat zpět k americké produkci. Scénář filmu byl napsán na základě knižní sci-fi předlohy Mickey7 o postradatelném zaměstnanci na expedici vyslaném kolonizovat ledový svět Niflheim. Kdykoliv je potřeba splnit nějakou misi, která působí příliš nebezpečně, nebo snad dokonce sebevražedně, posádka se obrátí na Mickeyho. Hlavních rolí je ujali Robert Pattinson, Steven Yeun, Mark Ruffalo a Toni Collette.

Oh, Canada

Režie: Paul Schrader
Česká premiéra: Dosud nestanovena

Požadavky na studující: Paul Schrader, zásadní osoba nového Hollywoodu, se po filmech Zoufalství a naděje, Švindlíř a Tichý zahradník přesouvá pryč od své God’s Lonely Man trilogie a adaptuje knihu Foregone spisovatele Russella Bankse. Film se soustředí na utrápeného spisovatele, který se na pokraji své smrti stal filmařem, kanadsko-amerického levičáka, jenž uprchl do Kanady, aby se vyhnul odvodu do armády ve Vietnamu. Těšte se na silné existenciální drama. 

Polaris 

Režie: Lynne Ramsay
Česká premiéra: Dosud nestanovena

Požadavky na studující: Skotská režisérka Lynne Ramsay si se svými filmy dává na čas. Na její poslední snímek Nikdys nebyl jsme čekali dlouhých šest let. Od jeho uvedení uplynulo let sedm, Lynne tak drží svou tradici. Její nejnovější snímek, Polaris, vyjde již letos a odvypráví příběh ledového fotografa, který se na Aljašce v 90. letech 19. setkává s ďáblem. Lynne Ramsay nám tak nadělí další komplexní temný psychologický thriller, který se dostane do hlavy každého diváky. Nedoporučuji film vidět o zkouškovém, mohl by se ti vštípit do hlavy tak silně, že v ní nezůstane prostor pro vědomosti.

Anora

Režie: Sean Baker
Česká premiéra: Dosud nestanovena

Požadavky na studující: Poslední snímek, který ti doporučím, bude poněkud divoký. Sean Baker momentálně patří k nejrespektovanějším americkým nezávislým filmařům a jeho snímky The Florida Project a Transdarinka velice živoucím způsobem vypráví citlivé lidské příběhy. O filmu víme pouze to, že bude romantickou komedií a hlavní role se ujala Mikey Madison. Jak ale znám režiséra, čeká tě nespoutaná, emocionální a silná jízda.

Pokračujte ve čtení