Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Cestování v lockdownu

Je jaro, jsme zavřeni doma a spoutáni jen hranicemi naší představivosti. Pojďme cestovat pomocí alternativních, a hlavně naprosto seriozních způsobů, které nám všem umožní cestování, aniž bychom opustili naše obýváky.

Astrální projekce

Astrální projekce neboli astrální cestování je způsob cestování skrze astrální rovinu za pomocí astrálního těla. Jedná se v podstatě o fiktivní způsob cestování, který dovolí jedinci oddělit jednu třetinu jeho bytí (podle učenců tohoto oboru má každý jedinec tři části fyzickou část, mentální část a duši; zde oddělujeme právě onu duši) a pomocí ní se dokáže pohybovat astrální rovinou bez toho, aby hýbal svým fyzickým tělem. Určitě v tom již také spatřujete onu výhodu. Problém je, že zatím asi naším nejkvalifikovanějším dostupným studijním materiálem je film Doctor Strange a Benedict mi neodpovídá na zprávy…

Lucidní snění

Zlí jazykové by mohli pochybovat o existenci astrálního cestování. Oproti tomu lucidní snění je již více podložené vědeckými fakty. Jedná se o fenomén, kdy si jedinec uvědomí, že sní a své sny může poté upravovat a ovládat. V tomto případě jsme na našich cestách limitováni naší fantazií, takže bude asi těžké poznávat nové země, když si je všechny budeme napřed muset vymyslet, ale i tak je to lepší než nic. Existuje několik způsobů, jak se vytrénovat v lucidním snění. Základem jednoho z nich je se naučit pamatovat (a zapisovat) své sny a často „kontrolovat realitu“. Postupem času se člověk naučí rozeznávat, co je a co není sen a může si své snění uvědomit a začít ho tedy i ovládat. Další způsob je metoda WILD (Wake Initiated Lucid Dreaming = Probuzením Způsobené Lucidní Snění, ale PZLS už nezní tak dobře…), kdy se do lucidního snění dostaneme již při usínání. 

Na rozdíl od astrální projekce je lucidní snění opravdu možné se naučit, na internetu a i v knihovnách je mnoho návodů, a celý zážitek nemusí být omezený pouze na cestování. Můžeme si například číst nějakou knížku, hrát na elektrický pozoun, který zní jako kazoo, nebo sníst kolik sušenek chceme a nepřibrat ani kilo! Možnosti jsou nekonečné!

Já osobně se žádnou z metod lucidního snění nenaučil, jelikož mívám problémy se spánkovými paralýzami a rozhodně nemám v úmyslu si jejich četnost uměle zvyšovat, což u lucidního snění prý může nastat jako vedlejší účinek. Věřím ale, že každý zvládneme cokoliv, když se pro to opravdu nadchneme! Jaký to má ale hezký motivační konec.

Green screen

Zelené plátno bylo dříve výsadou filmařů, s vývojem technologií si ho ale může pořídit dneska kdokoliv, takže ho často používají třeba různí youtubeři. Výhodou je, že na zeleném plátně (víceméně na jakémkoliv dobře osvětleném zeleném pozadí) lze skvěle oříznout postavu z videa nebo fotky a poté ji digitálně umístit na pozadí jiné. Filmaři to používají často proto, aby nemuseli nikam jezdit; prostě si postaví zelený set a digitálně tam naeditují žádanou lokaci a speciální efekty. Což je přesně to, co se hodí i nám! Samozřejmě, v různé kvalitě lze tohoto efektu dosáhnout i bez zeleného plátna (tu kameru ale bude člověk potřebovat vždycky). Určitě jsme všichni během online výuky zaznamenali nějakého přednášejícího sedícího na pláži u moře, mrznoucího na vrcholcích Alp, nebo povídajícího kdekoliv jinde, kam ho pustí jedno ze základních pozadí na Google Meets. Kvalita ořezu takhle není moc dobrá, takže pokud by někdo chtěl fakeovat cestování do příspěvku na Instagram, tak se u téhle metody bez toho plátna neobejde. A pokud by se náhodou online objednané plátno zaseklo v Suezu, není nic snazšího než sešít dohromady pár zelených triček.

VPNko

VPN neboli “Virtual Private Network” je zabezpečené šifrované připojení mezi dvěma sítěmi nebo mezi konkrétním uživatelem a sítí. Většina z nás ho určitě zaznamenala v reklamách na YouTube, kde je předkládáno jako největší nutnost pro naši existenci, ostatně jako všechny další sponzorované produkty. Co je pro nás jako virtuální cestovatele na něm ale nejdůležitější, je, že umožňuje nastavení země, ze které se připojujeme. Naše IP adresa tedy nemusí být jen z Česka, ale může být z celého světa! Většinou se to využívá jako šifrování nebo způsob přístupu k region locked položkám (online služby či produkty dostupné jenom pro některou zemi/oblast), jako například filmům na Netflixu. Ale současně to můžeme použít i jako naši letenku kamkoliv! Chceš být ve Francii? No problem! Máš chuť se zchladit v Norských horách? Šup, už tam jsi! Potřebuješ nutně být v Jemenu a vyfotit si to na Instagram? Směle do toho!

Google Mapy (nebo jakékoliv jiné GPS mapy, nediskriminuji)

Když se řekne „pomocník k cestování“, určitě se každému první vybaví mapa. Je to neodlučitelný společník každého dobrodruha, protože i když se budeme vrhat do neznáma, budeme chtít vědět kam. A poté, co se z původně armádní technologie GPS stala veřejně dostupná samozřejmost, mapy do mobilu naprosto převálcovaly ty papírové. Ono je snazší vědět kam jdu, když vím, kde jsem. A hlavně, tahle mapa se nedá číst vzhůru nohama! Pro nás momentálně nejdůležitější výsadou Google Map je Google Street View, které umožňuje přetáhnout takového malého roztomilého žlutého panáčka na JAKÉKOLIV místo na světě (které je zmapované…) a dívat se na svět jeho očima. Je to mnohem jednodušší, než si prostě vyhledávat fotky toho místa, které nás zajímá a zároveň je to i o dost autentičtější, protože často mapovací auto zachytí i nějaké lidi (nebo zvířata) v situaci, která se následně stane virální.

Pravčická brána prostřednictvím Google Street View

Závěrem

Ať už se člověk rozhodne pro jakýkoliv ze zmíněných způsobů, cestování to samozřejmě plně nahradit nedokáže. Ale například pro toho, kdo v cestování vidí hlavně kulturní obohacení, nabízí mnoho galerií a muzeí online prohlídky (mj. Národní muzeum v Praze nebo Techmania Science Center v Plzni). Tento formát pak může být najednou výhodou, protože se vyhneme tlačenicím, frontám a občas nevyhnutelným školním výletům. Také mnoho klubů, kapel a festivalů vysílá koncerty online, a tak si můžeme zatančit i bez vedlejších nákladů s tím spjatých a strachu z veřejného ztrapnění. Samozřejmě, i z mé vlastní zkušenosti, je velký rozdíl mezi tím, když tu hudbu slyšíte jako studiovku a jako live verzi, na druhou stranu, spousta hudebníků dělá obývákové koncerty a točí spoustu videí ze zákulisí své tvorby, a tak máme jedinečnou možnost své oblíbené umělce poznat blíž! A co se týče cestování jako takového, nic nám nebrání si už vše začít připravovat! Vzhledem k nastalé ekonomické situaci lze předpokládat, že se ceny budou hodně hýbat a pokud budeme šikovní, určitě najdeme způsob, jak za daný zážitek zaplatit méně, než bychom platili v situaci bez covidu.

Ač jsem ze své povahy skeptik, doporučoval bych všem k situaci cestování přistupovat optimisticky. Jak ostatně řekl jednou můj dobrý přítel: „Já sklenici vidím vždy zpola plnou,“ načež si ji srazil loktem z baru.

Pokračujte ve čtení