Začíná léto, a to znamená jediné – zasloužený odpočinek. Slunečné dny si můžeš ještě víc zpříjemnit dobrou knihou.
Chvíle prožité s námi vybranými tituly všední rozhodně nebudou. Přejeme příjemné prázdniny!
Vojtův tip
Na cestě (Jack Kerouac)
Studijní léta jsou léty svobody, prozkoumávání všeho kolem nás a hledání se v zdánlivě nekonečném světě. Jako impulz a inspirace k dobrodružstvím a nespoutanosti může sloužit populární román amerického spisovatele Jacka Kerouaca. Kniha, která změnila život mnoha lidem, mezi které se řadí i zpěvák Bob Dylan, je nespoutanou fúzí fikce a autobiografických prvků, dodnes inspirující čtenáře k nalézání vlastní svobodné cesty.
Crash (J. G. Ballard)
Druhá kniha, kterou ti doporučím, je poněkud neortodoxní. Ostatně, od čeho je vysoká škola, když ne od rozšiřování obzorů? V knize Crash od J. G. Ballarda se za obzory podíváš v nezměrné rychlosti a s adrenalinem v žilách. Crash je román o fascinaci automobily, rychlostí, dálničními nehodami a jejich spojení s erotickým životem hlavních hrdinů. Technologie tvoří stále větší část našich životů, Ballardova kultovní undergroundová kniha, která působivým způsobem zkoumá vztah mezi technologiemi a sexualitou, ti k otázce symbiózy lidstva s technologiemi poskytne plno nových a děsivých úhlů pohledu.
Šimiho tip
Návod k použití železnice (Jaroslav Rudiš)
Je pro tebe cestování vlakem nepříjemná rutina, nebo si s výhledem z okénka nadšeně užíváš každý vlakokilometr? Autor této knihy sám procestoval vlakem půl Evropy a ve svém příjemně oddechovém líčení zážitků z cest tě jistě dokáže přesvědčit, že nejrychlejší cesta vlakem rozhodně nemusí být ta nejlepší. Ve vlaku společně zapomenete na strasti a starosti každodenního života, naučíte se rozpoznávat pár lokomotiv a chybět nebudou ani kulinářské tipy, pro které můžeš zajít do jídelního vozu. Takovou železniční idylku sám rozhodně schvaluji.
Divadlo v Terezíně 1941/1945 (Eva Šormová)
K této knížce jsem se dostal úplnou náhodou. Potřeboval jsem splašit nějakou knihu na referát na dějepis, a protože jsem vůbec netušil, po čem se poohlédnout, zkusil nejprve prolustrovat domácí knihovnu. Tam jsem narazil na tuto malou a poměrně tenkou knížku s měkkou vazbou. Už svým názvem mě na první pohled zaujala. Historie sice není můj oblíbený šálek čaje, zato jsem milovník divadla mnoha forem. Kniha podává odborný, avšak dobře čtivý výklad o tom, jak se za zdmi terezínského koncentračního tábora formovaly amatérské divadelní spolky, jejichž částečně tolerovaná činnost umožnila účinkujícím i divákům uniknout od ubíjející všednosti života v táboře. Zaznamenána je jak atmosféra v táboře a obecný vývoj tvůrčí činnosti, tak útržky dochovaných námětů či scénářů některých děl. Z knihy jsem si odnesl, že divadlo má moc proniknout i tam, kde by jej člověk jinak nečekal, a že i s amatérskými herci lze při dostatku odhodlání nacvičit díla hodná velkých scén.
Natáliin tip
Zvíře (Torey L. Hayden)
Už odmalička zbožňuji knihy podle skutečných příběhů, konkrétně o lidech ze znevýhodněných skupin všeho druhu. Na tuto autorku jsem narazila při sestavování četby v rámci přijímacích zkoušek na VŠ a autorčiny knížky se mou zůstaly dodnes. Vždy před letním volnem se těším až si v knihovně vypůjčím další artikl od této autorky a když se do něho ponořím není se mnou řeč. V knize Zvíře popisuje autorka jako speciální pedagožka příběh Sheily, která k ní nastoupila do speciální třídy s dětmi s poruchami chování. Torey zjišťuje, že zanedbaná Sheila ve třídě dělá obrovské pokroky a disponuje vysokou inteligencí. Zároveň rozkrývá životní příběh Sheily a situace, které ji formovaly a co je nejdůležitější, pomáhá jí v její aktuální situaci, která je ještě horší, než se na první pohled zdá. Kniha vykresluje vztah mezi studentkou a její učitelkou a možná prvním člověkem, kterému na Sheile záleží. Také na konkrétním příběhu demonstruje, jak pozitivně mohou dítě formovat různé terapeutické a pedagogické prostředky, ale především péče a absence lhostejnosti.
Golden Boy (Abigail Tarttelin)
V knize Golden Boy od Abigail Tarttelin se setkáváme s příběhem zlatého chlapce Maxe, který má vše na co si vzpomene. Vyrůstá v prominentní britské rodině, rodiče mu věnují lásku a péči, ve škole je jedním z oblíbených dětí a zdá se, že budoucí úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat. Co o něm ví pouze rodina je, že se Max narodil s pravým hermafrodismem neboli karyotypem 46, XX/46, XY. Znamená to, že Max má jak ženské, tak mužské pohlavní orgány, i když dle normy nedovyvinuté. Protože nechci spoilerovat, nebudu psát jaké zvraty se v příběhu odehrají, ale určitě stojí za to si knihu přečíst. V knize je hezky popsaná dynamika v rozhodování v tématu intersexuálních lidí a jak jsou tyto rozhodnutí zatíženy spoustu nevratnými důsledky, sociálními i zdravotními problémy a jak tato rozhodnutí mohou fatálně ovlivnit vztahy v rodině.
Sářin tip
Večerní písně (Vítězslav Hálek)
Jakožto studentka českého jazyka a literatury cítím jakousi povinnost doporučit něco, co nebudou romantické YA slaďárny, které si občas vážně ráda přečtu a u kterých si asi nejvíc odpočinu. Cítím jakousi povinnost doporučit spíše nějakou klasiku. Protože mám ráda poezii, rozhodla jsem se pro Hálkovy Večerní písně. Večerní písně jsou milostnou lyrikou, ve které Hálek vyznává lásku, opěvuje lásku a přírodu, propojuje tyto dva motivy. Básně jsou plné přirovnání, metafor, personifikací a básnického jazyka. Večerní písně ti tedy doporučuji jako lehké čtení pro letní večery u krbu nebo pod letní oblohou, na zahradě, na louce, u vody, u řeky i v lese, vlastně kdekoliv, kde si dokážeš poezii vychutnat.
Ženy, které běhaly s vlky – Mýty a příběhy archetypů divokých žen (Clarissa Pinkola Estés, Ph.D.)
Tuto knihu jsem měla poměrně dlouho vyhlídnutou a tento školní rok jsem ji dostala, nemohu se proto dočkat, až se do ní o prázdninách konečně pořádně začtu. Zatím jsem přečetla jen několik prvních stran a už teď můžu konstatovat, že je kniha psána čtivě, autorka obratně zachází se slovy a značně využívá jisté obraznosti. I přes konstruktivní kritiku týkající se překladu, zdlouhavosti nebo vlčích nepřesností si myslím, že stojí za to si knihu přečíst, zejména pokud jsi, hlavně milá čtenářko, na cestě za sebepoznáním, zpátky k sobě a ke své ženské síle.