Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Kde najít firmu pro kvalifikační práce?

Image

Výběr firmy pro kvalifikační práce může být tvrdý oříšek, tak ho pojďme rozlousknout. Připravil jsem si pro tebe výčet firem napříč celou škálou oborů, které práci nabízejí, a další užitečné rady. 

Správné téma bakalářské či diplomové práce může být pěkně zapeklitá věc. Doporučuji ti jedno fádní a neustále připomínané, přesto zásadní pravidlo: vyber si téma, které tě zajímá. Při výběru kvalifikační práce ovšem pro mnohé nastává další, možná ještě zapeklitější otázka: Ve kterém podniku budu práci zpracovávat? Jistě, ne každá kvalifikační práce vyžaduje spolupráci s podnikem, tipy, které ti mohou pomoci jsou ale univerzální. Pojďme si v tom všem udělat pořádek. 

Veletrh pracovních příležitostí při ZČU v Plzni

Každoročně v březnu se přímo v univerzitním kampusu na Borech, a to konkrétně v budovách Fakulty elektrotechnické (FEL), Fakulty strojní (FST), Fakulty aplikovaných věd (FAV) a Univerzitní knihovně koná Veletrh pracovních příležitostí. Nemusíš tak nikam jezdit a můžeš se setkat se zástupci více než stovky společností, které se veletrhu účastní. I přesto, že není nad osobní setkání, nemusíš zoufat, pokud veletrh mineš. Několik týdnů či měsíců v období konání veletrhu (tedy na jaře) mají spuštěné webové stránky, kde můžeš hledání firmy započít. Na portálu najdeš Seznam přihlášených firem, které můžeš filtrovat dle jednotlivých oborů. Jednoduše si tak vybereš své pole působení a získáš hned několik tipů na potenciální společnosti. Jedním kliknutím se pak dostaneš na jejich webové stránky. Musím tě ovšem upozornit, že ne každá společnost nabízí možnost spolupráce na kvalifikační práci, proto jsem připravil výčet několika firem, s kterými můžeš najít společnou řeč. Pokud stránky veletrhu momentálně nefungují, nezoufej, všechny firmy najdeš v digitální verzi průvodce veletrhem. Dále doporučuji sledovat Facebookový profil, kde najdeš aktuální informace. 

Technické obory

Doosan Škoda Power s.r.o je přední světový výrobce a dodavatel zařízení, technologií a základních služeb v oblasti moderní energetiky. Téma bakalářské či diplomové práci si u něj mohou najít studující oborů strojních, elektrotechnických, IT, aplikovaných věd, ekonomických a stavebních. Nabízené kvalifikační práce najdeš na webu společnosti. Společnost dokonce vyhlašuje nejlepší diplomové práce a vítěze finančně odmění. 

Své štěstí můžeš zkusit i u ICONICS, společnosti, která poskytuje softwarová řešení certifikovaná pro oblast energetiky, výroby, průmyslu i automatizaci budov ve více než 100 zemí světa. Téma kvalifikační práce zde mohou nalézt elektrotechnici, IT specialisti, studující aplikovaných věd nebo třeba designu. 

Ano, nebyl by to článek o plzeňských firmách, kdybych zapomněl na Škoda Group. Škoda Transportation, Škoda Pars i Škoda Electric nabízejí vyšší desítky témat diplomových prací pro studenty technických a ekonomických oborů. Stačí se podívat na jejich web a prolistovat si enormní množství příležitostí.  

Humanitní obory, jazyky a právo  

Nezapomenu samozřejmě ani na kolegy a kolegyně z netechnických oborů. Ti často z podstaty věci svého oboru firmy ke zpracování kvalifikačních prací nepotřebují, ale i pro ně mám pár tipů. Všemi deseti, na základě zkušeností kolegů, mohou doporučit 4flow, která se zabývá přímou koordinací a managementem logistických služeb zaměřených zejména na transportní sítě. Ta nenabízí diplomové práce pouze v oblasti technických oborů, ale například i v těch humanitních či jazykových. Kvalifikační práce v oblasti humanitních oborů a práva nabízí i Kooperativa či Plzeňský prazdroj. Jedná se o obrovské renomované firmy, takže se studujícími mají opravdu dlouholeté bohaté zkušenosti. Nelze také opomenout neziskové organizace či státní instituce, které se pro svou kvalifikační práci rozhodně neboj kontaktovat. 

IAESTE ZČU, aneb na své si přijde každý

Článek si dovolím uzavřít ještě jedním velmi zajímavým tipem. Je jím IAESTE ZČU, kolektiv studujících z různých oborů, kteří chtějí od života více, než jen chodit do školy a na brigádu. Jeho hlavním zaměřením je zařizování stáží, má také nespočet dalších projektů. Spojuje školu se zábavou i uplatněním a rozhodně ti může pomoci i s výběrem předmětu tvé kvalifikační práce. 

zdroj: Veletrh pracovních příležitostí

Pokračujte ve čtení